Kup książkę [edytuj książkę]

Buntownicy

7 maja 1940. Izba Gmin rozpoczęła decydującą debatę. Na szali była przyszłość rządu premiera Neville'a Chamberlaina i Wielkiej Brytanii - a może nawet całego świata. Książka Lynne Olson to dramatyczna opowieść o tym, jak garstka zbuntowanych posłów z Partii Konserwatywnej doprowadziła do owej debaty. Ci - w oczach starszych polityków - "uprzykrzeni młodzi ludzie" tak zdecydowanie przeciwstawiali się defetystycznej polityce Chamberlaina, który usiłował ułagodzić europejskich tyranów, że w końcu zmusili go do dymisji.

Historycy najczęściej lekceważąco odnoszą się do "lipnej wojny" - od września 1939 roku, kiedy Wielka Brytania i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, do maja 1940 roku, czyli objęcia przez Winstona Churchilla stanowiska premiera - widząc w niej jedynie czas wyczekiwania i niezdecydowania. Ale Lynne Olson nie popełnia tego błędu. Szczegółowo i żywo opisuje narastające wzburzenie społeczeństwa. W miarę jak Anglicy uświadamiali sobie, że są bardzo źle przygotowani do konfrontacji z Hitlerem, a ich podstawowe swobody obywatelskie są poważnie zagrożone, zaczynali też dostrzegać dzielnych polityków, gotowych zaryzykować polityczne samobójstwo i stanąć na czele buntu przeciw polityce rządu Chamberlaina. Harold Macmillan, Robert Boothby, Leo Amery, Ronald Cartland, lord Robert Cranborne odważyli się rzucić wyzwanie ludziom stojącym u władzy.

Polityczny i ludzki dramat, jaki rozegrał się w parlamencie i w całym kraju, gdy Wielka Brytania stanęła niemal samotna w obliczu faszystowskiego zagrożenia, był czymś niezwykłym. Lynne Olson doskonale zdaje sobie z tego sprawę, a jej opowieść o tych wydarzeniach jest wspaniałym źródłem inspiracji. Pełne napięcia sceny walki w Izbie Gmin przeplatają się z opisami politycznych intryg i zakulisowych rozgrywek. Są tu bohaterowie i łajdacy, a także bohaterki - jak nieposkromiona lady Violet Bonham Carter, dodająca ducha młodym buntownikom.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: AMF Plus Group
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-60532-12-6
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
06 VIII 2010 (ponad 13 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają