Kup książkę [edytuj książkę]

Jan Nepomucen

"Tam, gdzie stoją posągi świętego Jana Nepomucena, tam jest Europa Środkowa" - powiedział niedawno jeden z austriackich historyków sztuki. Popularność tego męczennika epoki średniowiecza (zginął utopiony w Wełtawie na rozkaz króla Wacława IV w roku 1393) wykracza jednak daleko poza nasz kontynent i sięga m.in. Ameryki Południowej, a nawet Japonii. Nie ma chyba drugiej takiej postaci w dziejach czeskiego Kościoła, która wywoływałaby w ciągu wieków tyle sprzecznych emocji, ale kult praskiego wikariusza, rozwinięty na niebywałą skalę zwłaszcza w czasach baroku, wciąż jest bardzo żywy i stanowi ważny składnik europejskiej tożsamości. (od Autora)
Zginął, podobnie jak ksiądz Popiełuszko, w odmętach rzeki. Zanim wrzucono go do Wełtawy, sam król Wacław IV przypalał mu boki. A działo się to 20 marca 1393 roku! "Tam, gdzie stoją posągi Jana Nepomucena, tam jest Europa Środkowa" - napisał austriacki historyk sztuki Aldemar Schiffkorn przy okazji międzynarodowej wystawy poświęconej praskiemu męczennikowi, którego figury spotykamy najczęściej przy drogach, w pobliżu rzek i na mostach, gdzie ma nas chronić przed powodzią. Któż nie zna kapłana w birecie i komży, z pięcioma gwiazdkami nad głową, nierzadko z palcem na ustach lub z krzyżem i palmą w dłoniach! Jednak sława tego świętego sięga daleko poza granice kontynentu europejskiego. Ten "patron milczenia" należy niewątpliwie do najpopularniejszych w świecie (tak, tak, jego kult dotarł nawet do Ameryki Łacińskiej, Afryki, Chin, Japonii, na Filipiny), a jednocześnie najbardziej nękanych przez historiografię średniowiecznych świętych. Mało który syn ziemi czeskiej wzbudzał w ciągu wieków tyle skrajnych emocji - od uwielbienia po nienawiść! - co święty Jan Nepomucen. (tekst z okładki).

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2006
ISBN: 978-83-7318-747-4
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
22 VII 2010 (ponad 13 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają