Inteligentny i dogłębny portret człowieka w depresji.
Ta poruszająca, szokująca i pięknie napisana książka z pewnością wejdzie do kanonu klasyki, jako fundamentalne dzieło na temat depresji, stresu i naszego stylu życia. Solomon opowiada o swoim życiu widzianym własnymi oczami, ale pokazuje też punkt widzenia ludzi wokół niego. Podobnie jak John Gunther w Death Be Not Proud oraz Primo Levi w The Periodic Table, Andrew Slomon opisuje swoje bolesne przeżycia w błyskotliwych i przerażających słowach.
Nie poprzestaje na tym. Pokazuje też cierpienia tych, których życie zniszczyła depresja, i którzy żyją w różnych kulturach i społeczeństwach. Stawiając pytania dotyczące natury tej choroby, odkrywa jej historyczne, społeczne, biologiczne, chemiczne i medyczne implikacje. Oprowadza nas po szpitalach psychiatrycznych, w których część ze wspomnianych ludzi spędziła dziesiątki lat. Przedstawia laboratoria, w których naukowcy poszukują nowych sposobów obrazowania mózgu. Ujawnia cierpienia ludzi biednych, borykających się z życiem i uginających pod jego ciężarem, zarówno w mieście, jak i na wsi. Rozmawia z uzdrowicielami, zastanawia się nad siłą sugestii i podróżuje po całym świecie w poszukiwaniu mądrości.
Solomon odwołuje się praktyk medycznych starożytnej Grecji, gdzie Hipokrates przepowiedział rewolucję antydepresyjną i zastanawia się, jak chrześcijaństwo wpłynęło na naszą postawę wobec choroby. Wnikliwie przygląda się stosowanym dzisiaj lekom oraz radykalnym środkom, takim jak elektrowstrząsy i operacje mózgu. Co najważniejsze, bada rolę, jaką odgrywa siła woli oraz miłość w procesie leczenia. Dla Solomona spojrzenie na depresję i na otaczające ją emocje wiąże się z refleksją, co to znaczy być sobą i być człowiekiem. Ta poruszająca, ogromnie inteligentna, budująca, ludzka, chwilami zabawna książka może zmienić myślenie i uratować życie. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: