Kup książkę [edytuj książkę]

Łowca autografów

Zadie Smith (ur. 1975), córka Jamajki i Anglika, należy dziś do czołówki młodych pisarzy anglojęzycznych. Jej błyskotliwa debiutancka powieść Białe zęby (wydana po polsku przez Znak w roku 2002) długo nie schodziła z list bestsellerów w wielu krajach.


Łowca autografów to druga powieść Smith. Opowiada historię tygodnia z życia dwudziestosiedmioletniego Aleksa-Li Tandema (bodaj pierwszego w literaturze światowej chińskiego Żyda) – jak twierdzi sam bohater, „najdziwniejszego tygodnia jego życia”. Alex-Li, z zawodu i zamiłowania łowca autografów, dryfujący od imprezy do imprezy, rozpaczliwie usiłuje nadać swojemu życiu choćby pozór sensu, klasyfikując całą rzeczywistość według dwóch kategorii: żydowskiej i gojowskiej. Tydzień przed piętnastą rocznicą śmierci jego ojca okazuje się przełomowy w iście hollywoodzkim stylu: Alex-Li leci do Nowego Jorku, poznaje osobiście gwiazdę filmu, o której autografie bezowocnie marzył (podobnie jak zastępy koneserów) przez kilkanaście lat, a po powrocie pomyślnie rozwiązuje wszystkie najważniejsze sprawy…Ta historia o współczesnym głodzie choćby odprysku sławy, symbolizującym pragnienie przynależności do wspólnoty oraz marzenie o nieśmiertelności, jest opowiedziana na wskroś nowoczesnym językiem, tryskającym energią i humorem. Dzięki językowi właśnie oraz licznym nawiązaniom do klasyki filmu, a także niezawoalowanym aluzjom do sław współczesności, lektura sprawia niekłamaną przyjemność, a przy okazji przemyca ważkie obserwacje z życia we współczesnym świecie.

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-240-0431-9
Ocena: 4
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: shczooreczek
12 VII 2010 (ponad 13 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają