Kup książkę [edytuj książkę]

Rok 1984

Antyutopijna powieść o świecie tylko z pozoru idealnym.

"Rok 1984" uznawany jest za najlepszy literacki opis totalitaryzmu i jedną z najważniejszych książek politycznych w historii.Tytuł wziął się z roszady cyfr roku, w którym George Orwell zaczął prace nad powieścią (1948). Książkę (ukazała się w 1949r.), która go unieśmiertelniła, pisał w szpitalu, w ostatnim stadium gruźlicy (zapadła na nią w dzieciństwie). Choroba zabiła go w 1950 r.

Rzecz dzieje się w fikcyjnym państwie Oceania rządzonym przez potężną Partię pod przywództwem Wielkiego Brata. Obywatele poddani są nieustannej inwigilacji i kontroli, reżim ingeruje w najbardziej intymne sfery życia, nieprawomyślnych eliminuje lub podporządkowuje sobie ich umysły, zamieniając w gorliwych wyznawców.Policja Myśli tropi "myślozbrodnie", Ministerstwo Pokoju prowadzi wojnę, Ministerstwo Obfitości doprowadza do głodu i nędzy, a Ministerstwo Miłości prześladuje niepokornych. Władza zawłaszczyła język i narzuciła obywatelom nowomowę partyjnych aparatczyków, w której nie ma takich pojęć jak prawda czy wolność. Są za to seans nienawiści i dwójmyślenie, które wraz z nowomową weszły do potocznego języka.

Rok 1984" to ni tylko genialny pamflet na komunizm. To także, a może przede wszystkim, wnikliwy traktat filozoficzny o władzy i patologicznym dyktacie ideologii. W 1984r. powieść sfilmował Michael Radford.

Źródło: KOLEKCJA GAZETY WYBORCZEJ

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że dwa i dwa to cztery. Z niego wynika reszta."
Dodał: Ania Dodano: 27 III 2009 (ponad 14 lat temu)
+27 0


"Jeśli chce się zachować tajemnicę, należy ukryć ją nawet przed sobą."
Dodał: Ania Dodano: 27 III 2009 (ponad 14 lat temu)
+25 -2


"Normalność nie jest kwestią statystyki."
Dodał: diablica Dodano: 01 IX 2009 (ponad 14 lat temu)
+18 -1

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 28 VIII 2010, 16:53:49 (ponad 13 lat temu)
+5 0
Kapitalna, miażdżąca książka, która na zawsze pozostaje w pamięci. 1984 to najlepsze, najbardziej kompletne studium totalitaryzmu i spętanego społeczeństwa z jakim kiedykolwiek się zetknąłem. Genialna lektura!
Oceniam książkę na: 6.0
Dodano: 30 IX 2011, 15:30:42 (ponad 11 lat temu)
+3 0
Książka, która mimo iż budzi kontrowersje i dla wielu wizja w niej roztoczona uważana jest za bzdurę i niemożliwą do zaistnienia rzeczywistość. To tak naprawdę powinna być jedną z nielicznych obowiązkowych lektur szkolnych, gdyż pozwala dostrzec subtelne ingerencje władz w nasze życie.
Książka ta uzmysławia w pewien sposób, że tak naprawdę społeczeństwo, w którym żyjemy jest dalekie od miana "wolnego", a mimo iż wiele lat upłynęło od jej publikacji to treści w niej zawarte są wciąż aktualne.
Dodatkowo to co poraża to trafność wizji przyszłości roztoczonej przez Orwella. Wszak tak oto żyjemy w świecie ciągłych wojen, które obecnie toczą się na obszarze Afryki i Azji, a których oficjalnym celem jest "szerzenie demokracji". Żyjemy w świecie, w którym wojska sił NATO przedstawiane są przez media jako wybawcy ludności cywilnej, a lokalni władcy jako okrutni tyrani. Oczywiście roztaczane wizje niejednokrotnie mijają się z prawdą, by nie rzec w prost - bywają oszczerstwem mającym za zadanie "kupić" opinię publiczną.
Czy aby ten świat jest aż tak daleki od świata roku 1984? Co prawda jeszcze nie dochodzi do zmian sojuszy z dnia na dzień, zamazywania historii na tak wielką skalę czy ewaporacji opozycji, jednak manipulacja i inwigilacja, której jesteśmy poddawani niestety zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do poziomu wizji Orwellowskiego świata.
Oceniam książkę na: 6.0
Dodano: 31 V 2012, 21:55:38 (ponad 11 lat temu)
0 0
Genialna pozycja. Obowiązkowa...
Oceniam książkę na: 6.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2006
ISBN: 9788374953443
Ocena: 5.34
Liczba głosów: 192
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: kulturalnie
22 III 2009 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają