Kup książkę [edytuj książkę]

Metro 2033

Info:

tytuł w oryginale: Метро 2033

Tłumacz: Podmiotko Paweł

Rok pierwszego wydania: 2007

Rok pierwszego wydania polskiego: 2010

stron: 592

Opis:

"Rok 2033. Świat w wyniku konfliktu atomowego został obrócony w stertę gruzu. Jednym z ostatnich – może ostatnim? – ze skupisk ludzkości pozostaje moskiewskie metro. Od ponad 20 lat ludzie, którzy ocaleli z piekła wojny, próbują uchronić co tylko się da z minionej przeszłości. Zamknięci w podziemnym świecie, w którym brakuje wszystkiego, a nade wszystko energii, skazani są na regres. Na powierzchni pojawiły się zmutowane pod wpływem promieniowania nowe gatunki i będąc lepiej przystosowanymi do życia w warunkach ciągłej radiacji zastąpiły człowieka. Zaczynają też przenikać do metra. Czas człowieka przeminął. Ale czy na pewno? Moskiewskie metro, dzięki swej unikalnej konstrukcji i stumetrowej głębokości, uratowało życie kilkunastu tysiącom moskwian, którzy nie zdają sobie sprawy, że najprawdopodobniej są ostatnim przyczółkiem ludzkości. Stworzyli tu swój własny świat. Pamięć o świeżym powietrzu, błękitnym niebie, trawie pod stopami stopniowo umiera. Na mrocznych stacjach, rozświetlanych światłami awaryjnymi i blaskiem ognisk, mieszkańcy próbują wieść życie zbliżone do tego sprzed katastrofy – tworzą mikropaństwa, których spoiwem może być ideologia, religia czy ochrona filtrów wodnych… Zawierają sojusze, toczą wojny. W bocznych tunelach uprawiają grzyby, hodują świnie i kury. Opał i potrzebne rzeczy dostarczają im stalkerzy, którzy wyprawiają się na powierzchnię. WOGN to wysunięta najbardziej na północ stacja metra, a zarazem przyczółek ludzkości. Mocna grupa kilkuset ludzi żyje tu połączona przyjaźnią. Była to jedna z najpiękniejszych stacji i wciąż pozostała bezpieczna. Jednak od pewnego czasu pojawiło się na niej śmiertelne niebezpieczeństwo. Artem – młody mężczyzna mieszkający na stacji WOGN – otrzymuje zadanie: musi przedostać się do serca moskiewskiego metra, do legendarnej stacji Polis, aby ostrzec wszystkich przed możliwością ostatecznej zagłady. W rękach Artema spoczywa nie tylko przyszłość jego stacji, ale być może i całej ocalałej ludzkości."

Cykl Metro:

1. Metro 2033
2. Metro 2034
3. Metro 2035

[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Ludzie zawsze umieli zabijać lepiej niż każde inne żywe stworzenie."
Dodał: Scatebra Dodano: 01 VI 2010 (ponad 12 lat temu)
+14 -1


"Jak długo człowiek będzie żył, zawsze będzie uważał siebie za kochającego światło, a wrogów za kochających ciemność."
Dodał: kajusiaozim Dodano: 12 XI 2010 (ponad 12 lat temu)
+12 0


"Doświadczenie historii jasno dowodziło, że bakcyl komunizmu najlepiej przenosi się na bagnetach."
Dodał: Scatebra Dodano: 01 VI 2010 (ponad 12 lat temu)
+6 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 24 III 2015, 19:46:11 (ponad 7 lat temu)
0 0
Książka dobra, choć miejscami zdawałoby się, że jest wręcz przeładowana uniwersalnymi wartościami, które są przylepiane do fabuły.

Ciekawy pomysł - ludzkość.rar - wsadźmy ją pod ziemię, zobaczmy co zrobi. Pokazanie że nawet w tunelach można prowadzić całkiem prosperujące miasteczka, rządzące się własnymi prawami, z własną historią i ideologią.

Miejscami monotonna, ale dość szybko się czyta. Styl prosty i surowy, czasami wręcz naturalistyczny. Nie jestem fanką Uniwersum Metro, więc moja ocena jest nieco bardziej krytyczna, ale sprawiedliwa Plus za nieprzewidywalne. zakończenie. Podobała mi się także przemiana głównego bohatera. Od zwykłego młodzieńca w dojrzałego mężczyznę. Uniwersalny temat metamorfozy w drodze

Polecam, czyta się dość lekko.
Oceniam książkę na: 4.5

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Insignis Media
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-61428-17-6
Ocena: 5.07
Liczba głosów: 66
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: shczooreczek
25 II 2010 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają