[edytuj autora]

Zenon Celegrat

Zdjęcie Zenon Celegrat
Zenon Celegrat autor książki "Kruszenie odmieńca" o losach siedemnastoletniego Marka Kubackiego, który przez przypadek stał się ofiarą dawnych metod stosowanych przez służby specjalne PRL

Już w szkole podstawowej autor interesował się radiotechniką. Potem wciągnęło go krótkofalarstwo. Zdał odpowiedni egzamin i otrzymał licencję na posiadanie i używanie amatorskiej radiostacji krótkofalowej. Na zawodach radiotelegrafistów zdobywał czołowe miejsca. Był, jak to się mówi, rasowym radzistą.

Przypadkiem uwikłał się w konflikt z UB. Rad nierad stał się tajnym informatorem, choć w duchu żywił do tych służb nienawiść nie tylko za pobicie i poniżenie.

Wspólnie z kolegą zaplanowali ucieczkę na Zachód. Kto wie, czym by się skończył ich pomysł, gdyby kolega nie zakochał się w Zosi. Celegrat nie wymazał z pamięci wspólnego pomysłu. Z radością poszedł do wojska, sądząc, że tym samym uwolni się od współpracy z SB.

Zamiłowanie do łączności radiowej spowodowało, że pozostał w wojsku jako żołnierz zawodowy.

W tym czasie ukończył liceum ogólnokształcące w Lesznie i założył rodzinę. Zaczął też naukę w Politechnice Poznańskiej na wydziale elektrycznym. Zakończył na drugim semestrze. Kłopoty rodzinne i obowiązki służbowe nie sprzyjały kontynuowaniu nauki.

Pod koniec 1973 roku zgodził się wyjechać do Wietnamu Południowego jako radzista w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru. Wówczas pomyślał o zrealizowaniu dawnego planu i zrzuceniu z siebie bagażu, o którym nie wiedziała nawet najbliższa rodzina.

Bez mała rok później wylądował w Sajgonie. Realizacja owego planu nie nastręczała już większych trudności. Najpierw nawiązał kontakt z Amerykanami. Po niedługim czasie poprosił ich o uwarunkowany azyl. Przeszedł odpowiednie szkolenie teoretyczne i praktyczne.

Wrócił do kraju jako dobrowolny agent obcego wywiadu.

W roku 1978 został aresztowany. Prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej domagał się kary śmierci. Sąd Wojsk Lotniczych w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Warszawie skazał go na 25 lat więzienia. Po kilku prowokacjach ze strony SB musiał rozwieść się z żoną dla jej i swego dobra. Za przyczyną matki odświeżył znajomość z inną kobietą, koleżankę z dawnych lat. W więzieniu zawarł z nią związek małżeński. Prowokatorzy z SB sięgnęli wtedy po ich ulubione metody. Nie dali spokoju dopiero co poślubionej kobiecie.

Okres odbywania kary przypadł na lata wielkich przemian w Polsce. Autor spotkał w więzieniu kilku działaczy politycznych. Nie wszyscy szczycili się przychylnością względem ludzi, toteż nie każdy cieszył się sympatią byłego agenta obcego wywiadu. Do jednego z nich nie dotarła siła argumentu i pewnie argument siły też nie dotarł, tym bardziej że Adam należy do tych, którzy lubią śmiać się z siebie, z innych również, ale nie znoszą, jeśli ci inni natrząsają się z nich. Według zamierzeń Zenona Celegrata te wydarzenia znajdą odbicie w następnej jego książce.
/Wydawnictwo Psychoskok/

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Wyglądało na to, że już wtedy był przekorny, czyli niepodatny na skruszenie, bo niebawem przyszło mu do głowy, że do takich i podobnych spraw nie zalicza się włączenia Wolnej Europy do sieci radiowęzła miejskiego. Podekscytowany, w tajemnicy przed domownikami, czekał do północy na hymn kończący program Polskiego Radia, by natychmiast podłączyć do sieci rodzinne radio z prowizorycznym wzmacniaczem wykonanym własnoręcznie i nastawić Wolną Europę lub Głos Ameryki z Europy. Zakłócenia były, ale skoro on mógł spośród buczenia i trzasków wyłowić głos, na którym mu zależało, i usłyszeć wiele ciekawych wiadomości, to inni też mogli."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 15 X 2014 (ponad 10 lat temu)
0 0


"W pokoju zrobiło się szaro od dymu. Kabacki szeroko otworzył drugie okno dla świeżości nadmorskiego powietrza. Wypili po literatce oranżady. Janek otarł pot z czoła i wyszedł do ubikacji. Marek pośpiesznie przeszukał cały pokój. Nie znalazł niczego, co by świadczyło o podsłuchu. Mimo to wątpił, żeby polegali jedynie na jego relacji."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 15 X 2014 (ponad 10 lat temu)
0 0


"W pierwszym meczu przeciwko bratankom Kabacki zagrał na środku obrony. Szlag ich trafiał, bo nie potrafili sforsować polskiej bramki. Szczęście, że tego dnia było nieco chłodniej. Dwoił się i troił, podobnie jak Romek Dolata i Karol Trojanowicz. Wszystko do czasu. Znalazł się bowiem krewki Madziar, nie bratanek pewnie, prędzej już przeciwnik wspólnoty, ani chybi potomek Rakoczego, który przeciwko Polsce spiskował ze Szwedami. Miał pecha Kabacki, że taki odmieniec zagrał w ataku. Rozbrykał się jak żaden inny i w drugiej połowie przygrzał Polakowi łokciem w rękę tak skutecznie, że spuchła w tym miejscu i zsiniała; lekarz podejrzewał pęknięcie kości przedramienia."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 15 X 2014 (ponad 10 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: agnieszka3201
15 X 2014 (ponad 10 lat temu)

Statystyki pisarza

2 książek w naszym katalogu
1 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają