[edytuj autora]

Peyo

Zdjęcie Peyo
Pierre Culliford (Peyo; ur. 25 czerwca 1928 w Brukseli, zm. 24 grudnia 1992 w Brukseli) – belgijski ilustrator i autor komiksów.

Pochodził z rodziny belgijsko - brytyjskiej. Pseudonim artystyczny zawdzięcza kuzynom ze strony ojca - Anglika, którzy w ten sposób wymawiali jego zdrobniałe imię "Pierrot.

Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych rozpoczął pracę w małej wytwórni filmów animowanych CBA, gdzie poznał m.in. André Franquina (twórcę komiksu Gaston) i Morrisa (twórcę postaci Lucky'ego Luke'a).

Swoje pierwsze komiksy stworzył dla belgijskiej gazety La Dernière Heure, jednak wkrótce potem nawiązał stałą współpracę z belgiskim ilustrowanym tygodnikiem dla dzieci Le Journal de Spirou. Na jego łamach opublikował serie Poussy, Pierrot i Benoît Brisefer, jednak jego ulubionym dziełem stał się komiks Johan et Pirlouit (Johan i Sójka), który stworzył w 1947. Na potrzeby jednego z odcinków Johan et Pirlouit zatytułowanego La flûte à six trous i opublikowanego 23 października 1958 Peyo stworzył postaci smerfów, które spotkały się z tak życzliwym przyjęciem ze strony czytelników, iż Peyo zdecydował się poświęcić im odrębną serię komiksów.

W latach 60. gdy Smerfy stały się bardzo popularne, Peyo otworzył własne studio filmów animowanych. Mimo jednak, iż stale firmował je swoim nazwiskiem, Smerfy w rzeczywistości były tworzone przez innych rysowników, natomiast sam Peyo poświęcał się głównie pracy nad Johan et Pirlouit.

Po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 64 lat w wigilię świąt Bożego Narodzenia 1992.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

1.Wpiszcie tak (jeżeli lubicie SMERFY) albo nie (jeżeli ich nie lubicie). Ja wpisuje nie. 2.Wpiszcie jak bardzo je lubicie np.:Bardzo,Tylko lubię,nienawidzę. Bardzo kocham. ...
Dodał: madlen2000 Dodano: 29 IX 2010, 17:00:11 (ponad 12 lat temu)
Smerfy są THE BEST !! Jak wam podobały się ich przygody?? :D Czy byliście / jesteście ich fanami?? :] Oto dyskusja dla smerfnych ludzi :-D
Dodał: annie28 Dodano: 15 VII 2010, 14:30:47 (ponad 13 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 6
Liczba głosów: 2

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: annie28
15 VII 2010 (ponad 13 lat temu)

Statystyki pisarza

21 książek w naszym katalogu
1 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają