[edytuj autora]

Marek Harny

Zdjęcie Marek Harny
Marek Harny urodził się w 1946 roku, prozaik, dziennikarz; zadebiutował w roku 1975 tomem opowiadań Unieś mnie, wielki ptaku; następnie opublikował powieść Kraina naszej tęsknoty oraz tom opowiadań Góry są w nas, po czym na kilkanaście lat zawiesił pisanie prozy; kolejną książkę, powieść Urodzony z wiatru, wydał dopiero w r. 2003; opublikował także powieści Lekcja miłości (2003), Pismak (2005), Samotność wilków (2006), Zdrajca (2007); za powieść Pismak otrzymał w 2006 r. Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną; mieszka w Krakowie. Pierwsze teksty Marka Harnego umieszczane były w nurcie “czarnej prozy”, u początku którego stawiano twórczość Marka Hłaski. Autor Krainy naszej tęsknoty kreślił w nich - na przykład - portrety zbuntowanych, nieprzystosowanych do rzeczywistości bohaterów, którzy uciekają w góry, aby tam szukać wolności, niezależności i potwierdzenia własnej wartości. Po długiej przerwie w publikowaniu prozy, Harny zaczął tworzyć przede wszystkim powieści obyczajowo-kryminalne. Pisarz wprowadza do niech wątki kryminalne, jednak kluczowe dla niego zdaje się opisywanie polskiego “tu i teraz”, komentowanie tego, co dzieje się wokół autora. Harny często odwołuje się do tzw. trudnych tematów, które szerokim echem odbijają się w przestrzeni dyskursu publicznego. I tak dla przykładu, pisze między innymi o “niebezpiecznych związkach” polityki i biznesu oraz rodzącej się po roku 1989 w Polsce przestępczości zorganizowanej (Pismak), wciąż powikłanych, naznaczonych bolesną pamięcią zbrodni sprzed lat, stosunkach polsko-ukraińskich oraz problemach ekologicznych (Samotność wilków) czy też o problemie lustracji w Kościele (Zdrajca). Obyczajowo-kryminalne powieści Harnego charakteryzują się wartką, przykuwającą uwagę czytelnika akcji, ciekawym, pogłębionym rysunkiem postaci oraz barwnymi opisami polskiej codzienności ostatnich dziesięcioleci. Autor Lekcji miłości często wprowadza do nich swój ulubiony tym bohatera-autsajdera, niezależnego człowieka po przejściach, który funkcjonuje zazwyczaj gdzieś na marginesach ukazywanych środowisk. Ważnym wątkiem, który przewija się przez całą twórczość prozatorską Harnego, jest temat gór. Pisarz z wyraźnym upodobaniem, pasją i znajomością rzeczy pisze o ludziach, którzy przemierzają górskie ścieżki, i groźnym pięknie szczytów.

www.gandalf.com.pl

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Mężczyzna powinien zawsze dotykać kobiety tak, jak gdyby to był pierwszy i ostatni raz."
Dodał: patrycja175 Dodano: 30 V 2012 (ponad 11 lat temu)
+1 0


"Nie wiem, czy w ogóle jest to możliwe, aby uchwycić moment, w którym rozpoczyna się miłość. Nie jakieś tam zakochanie, ale miłość."
Dodał: patrycja175 Dodano: 30 V 2012 (ponad 11 lat temu)
+1 0


"Pragnienie jego stałej obecności, nieustanne myślenie o nim, gdy go nie było, niepokój i nerwowość, gdy miała go za chwilę zobaczyć, tęsknota, gdy jeszcze był przy niej, ale wiedziała, że za kilka minut go nie będzie."
Dodał: patrycja175 Dodano: 30 V 2012 (ponad 11 lat temu)
+1 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Karolina
12 IX 2009 (ponad 14 lat temu)

Statystyki pisarza

10 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają