[edytuj autora]

Borys Akunin

Boris Akunin
Zdjęcie Borys Akunin
właśc. Grigorij Czchartiszwili (ros. Григорий Шалвович Чхартишвили) (ur. 20 maja 1956 w Zestaponi, Gruzja) - pisarz rosyjski pochodzenia gruzińskiego, eseista, tłumacz z języka japońskiego, autor kryminałów rozgrywających się w realiach carskiej Rosji. „Akunin” (悪人) to słowo japońskie, które można przetłumaczyć jako „łotr”. W swojej powieści „Diamentowa karoca”, autor definiuje „akunina” jako osobę, która sama tworzy swoje zasady. Pseudonim „B. Akunin” to również aluzja do anarchisty Michała Aleksandrowicza Bakunina, a także do nazwiska „Akuna”, związanego z poetką Anną Achmatową. Grigorij Czchartiszwili urodził się 20 maja 1956 roku w Gruzji w Zestaponi w rodzinie oficera-artylerzysty Szawła Czchartiszwili i nauczycielki języka rosyjskiego i literatury Berty Brazińskiej (1923-2007). W 1958 roku rodzina przeprowadziła się do Moskwy. W 1973 roku ukończył angielską szkołę Nr 36. Pod wpływem japońskiego teatru Kabuki rozpoczął naukę na historyczno-filologicznym oddziale Uniwersytetu krajów Azji i Afryki (Uniwersytet Moskiewski), posiada dyplom historyka-japonisty. Pracował jako tłumacz literatury japońskiej i angielskiej. W jego przekładzie na język rosyjski wydano dzieła japońskich autorów: Jukio Misima, Kendzi Marujama, Jagusi Inoue, Masahiko Siada, Kobo Abe, Siniti Hosi, Takesi Kajko, Sjohej Ooka, a także przedstawiciele amerykańskiej i angielskiej literatury. Pracował jako zastępca głównego redaktora magazynu „Literatura obca” «Иностранная литература» (1994—2000), był głównym redaktorem 20-tomowej „Antologii literatury japońskiej”, prezesem zarządu dużego projektu „Biblioteka Puszkina” (Пушкинская библиотека) (Fundusz Sorosa). Od 1998 roku Grigorij Czchartiszwili pisze jako prozaik pod pseudonimem „Borys Akunin”. Jako krytyk i dokumentalista publikuje swoje prace podpisując się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Oprócz powieści z serii „Nowa powieść detektywistyczna” („Przygody Erasta Fandorina”) które przyniosły mu rozgłos, Akunin stworzył serie „Prowincjonalna powieść detektywistyczna” („Przygody siostry Pelagii”), „Przygody Magistra” (czyli historie Nicholasa Fandorina, wnuka Erasta), „Gatunki” (a także opracował zbiór najbardziej mrocznych dzieł współczesnych zachodnich beletrystów „Lekarstwo na nudę”). Specjalnością pisarza są historie umieszczone na przełomie XIX i XX w Rosji Carskiej. W roku 2000 Akunin był nominowany do Nagrody Bookera. We wrześniu 2000 r. został nazwany Rosyjskim Pisarzem Roku. W roku 2003 brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej przyznało powieści Azazel drugą nagrodę Złotego Sztyletu, tzw. Srebrny Sztylet. Od 29 kwietnia 2009 roku Borys Akunin jest kawalerem orderu wschodzącego słońca czwartego stopnia. Nagrodę wręczono 20 maja w ambasadzie Japonii w Moskwie. 10 sierpnia 2009 roku za wkład w rozwój kulturalnych więzi między Rosją i Japonią Borysowi Akuniniowi przyznano nagrodę funduszu działającego pod egidą rządu Japonii.

Źródło: www.wikipedia.pl

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Kochana Warwaro Andriejówno, zmęczyło mnie wysłuchiwanie jęków o n-naszych ciężkich czasach". Za cara Mikołaja, kiedy czasy były troszeczkę cięższe niż obecne, pani "uczciwi ludzie stali na baczność i nieustannie wychwalali swoje szczęśliwe życie. A skoro wolno już się skarżyć na głupotę i samowolę, to widać czasy są l-lepsze,"
Dodał: Ksawera Dodano: 27 VIII 2012 (ponad 9 lat temu)
+3 0


"Człowiek składa się bez reszty z pytań, a życie i otaczający świat - z odpowiedzi. Określ kolejność zajmujących cię pytań, poczynając od najważniejszych. Potem nastaw się na to, by przyjąć odpowiedzi. Są wszędzie: w każdym zdarzeniu, w każdej rzeczy."
Dodał: ShimRei Dodano: 22 II 2010 (ponad 12 lat temu)
+1 0


"Prawdziwy patriotyzm, tak jak prawdziwa miłość, nigdy o sobie nie krzyczy."
Dodał: ShimRei Dodano: 15 I 2010 (ponad 12 lat temu)
+1 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.2
Liczba głosów: 5

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: ticket
16 XI 2009 (ponad 12 lat temu)

Statystyki pisarza

29 książek w naszym katalogu
6 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają