[dodaj opis bohatera]

Charakterystyka postaci Mercutio

Drugoplanowy bohater jednej z najsławniejszych tragedii Szekspira - Romea i Julii. Krewny księcia Escalusa (nie należy do rodu Montecchich), najlepszy i najwierniejszy przyjaciel głównego bohatera tragedii - Romea.

Postać komediowa, której obecność w tragedii stanowi przykład złamania zasady decorum. Jego wypowiedzi są dowcipne, pełne błyskotliwego humoru. Merkucjo wygłasza długie monologi, z których najsławniejszym jest ten o Królowej Mab.

Merkucjo ginie w walce ulicznej, zabity przez Tybalta bratanka pani Capuletti, broniąc honoru przyjaciela (Romeo odmówił walki, czym naraził się na hańbę). Jego tragiczna śmierć jest postrzegana jako śmierć komedii, a zarazem początek tragedii (umierając, Merkucjo trzy razy "rzuca klątwę" na domy Montecchich i Capulettich: Zaraza na obydwa wasze domy!). Jednak nawet w chwili śmierci Merkucjo nie powstrzymuje się od żartów i gier słownych.

Imię Merkucja prawdopodobnie pochodzi od angielskiego przymiotnika mercurial, co oznacza "żywy, ruchliwy, impulsywny" i doskonale oddaje charakter tej postaci literackiej
Dodał: Serfer Dodano: 12 XI 2010 (ponad 13 lat temu)
0 0

Informacje

Po lewej stronie znajdują się opisy postaci "Mercutio", bohatera książki "Romeo i Julia".

Charakterystyki do bohatera są wyświetlane od tych, które mają najwięcej plusów.

Możesz przydzielić plusa poszczególnym osobom, które dodały dany opis do tego bohatera.

Masz również możliwość przydzielenia plusa osobie, która dodała tę postać do książki.

Bohater został dodany przez

Imię: Artur
Wiek: 34 lat
Z nami od: 31 XII 2008

Bohater z książki

Romeo i Julia
Romeo i Julia
William Shakespeare

Info: Tytuł oryginalny:The tragedy of Romeo and Juliet Tłumaczenie: Maciej Słomczyński Liczba stron: 175 Data wydania: 1595 Oprawa: miękka I Opis: Romeo i Julia (1594-1595) należ do najwybitniejszych sztuk Shakespeare'a. w tej tragedii tętni życie renesansowej Werony, a temat miłość i nienawiści decyduje o jej niepowtarzalnej atmosferze. Zaskakujące jest to, jak wielką role odgrywa tu przypad...

Ocena czytelników: 4.58 (głosów: 498)