[dodaj opis bohatera]

Charakterystyka postaci Julia

Julia Kapulet, także Julia Capuletti (ang. Juliet Capulet) - postać fikcyjna z tragedii Williama Szekspira pod tytułem Romeo i Julia. W początkowych wydaniach tego utworu jej imię brzmiało Julietta.

Rodzina, pochodzenie:

Julia jest członkinią znanej i szanowanej rodziny pochodzącej z Werony. Jej rodzicami są Pan Kapulet i Pani Kapulet - dziewczyna jest ich pierwszym dzieckiem, a także jedynym, które pozostaje przy życiu w czasie akcji utworu: Kapulet wspomina, iż Ziemia pochłonęła wszystkie me nadzieje, oprócz tej jednej. Podczas trwania sztuki mają miejsce czternaste urodziny Julii, które - zgodnie z tekstem oryginału - przypadają na 31 lipca lub 1 sierpnia. W związku z tym, że uroczystości dobywają się na kilka dni przed tą datą, można wnioskować, że sama akcja rozgrywa się w połowie lipca.

Tytułowa bohaterka Romea i Julii jest bardzo młoda - ma zaledwie czternaście lat. Mimo tego, że w XVI wieku, kiedy Szekspir pisał tę sztukę, w wielu krajach Europy kobiety na tym etapie życia miały już męża i potomstwo, w Anglii przyjęte było, iż właściwym wiekiem dla kobiety na wyjście za mąż było 21 lat. W ten sposób ówczesny widz mógł łatwiej sobie wyobrazić sytuację, w której uczucie pomiędzy dwojgiem młodych ludzi może doprowadzić do kłopotów. Była to sztuka o Włochach - statystyczny ówczesny mieszkaniec Wysp Brytyjskich nigdy nie spotkał żadnego z nich, byli powszechnie uznawani za mieszkańców odległego, dość egzotycznego kraju, co także tłumaczyło zaobserwowane różnice.
Charakter [edytuj]

Akcja sztuki trwa nie dłużej, niż tydzień. W tym czasie bohaterka przeżywa liczne trudności, związane z wejściem w dorosłość. Zakochuje się, traci dziewictwo, doświadcza śmierci bliskiego sobie kuzyna, zdradza ją najwierniejsza opiekunka, wdowieje, w końcu popełnia samobójstwo. Mimo tego, wykazuje się także odpornością psychiczną i dużą inteligencją. Jest także opanowana, w przeciwieństwie do impulsywnego Romea. Do niej także należy inicjatywa w ich związku: to ona pozwala mu się pocałować, sugeruje małżeństwo, wybacza swojemu wybrankowi zabicie kuzyna. Julia jest wierna swoim ideałom, wierzy, że to, co robi, jest słuszne.
Dodał: Serfer Dodano: 12 XI 2010 (ponad 8 lat temu)
0 0

Informacje

Po lewej stronie znajdują się opisy postaci "Julia", bohatera książki "Romeo i Julia".

Charakterystyki do bohatera są wyświetlane od tych, które mają najwięcej plusów.

Możesz przydzielić plusa poszczególnym osobom, które dodały dany opis do tego bohatera.

Masz również możliwość przydzielenia plusa osobie, która dodała tę postać do książki.

Bohater został dodany przez

Imię: Artur
Wiek: 28 lat
Z nami od: 31 XII 2008

Bohater z książki

Romeo i Julia
Romeo i Julia
William Shakespeare

Info: Tytuł oryginalny:The tragedy of Romeo and Juliet Tłumaczenie: Maciej Słomczyński Liczba stron: 175 Data wydania: 1595 Oprawa: miękka I Opis: Romeo i Julia (1594-1595) należ do najwybitniejszych sztuk Shakespeare'a. w tej tragedii tętni życie renesansowej Werony, a temat miłość i nienawiści decyduje o jej niepowtarzalnej atmosferze. Zaskakujące jest to, jak wielką role odgrywa tu przypad...

Ocena czytelników: 4.58 (głosów: 496)