Kup książkę [edytuj książkę]

Horla

Opowiadanie fantastyczne Guya de Maupassanta z 1887, które opisuje przeżycia bohatera nawiedzanego przez istotę nie z tego świata, tytułowego Horlę.

Pierwsza wersja opowiadania Horla powstała w 1886, jednak nie została nigdzie opublikowana. Jej akcja toczyła się w domu dla umysłowo chorych, zaś narratorem był pracujący w nim lekarz. Całość kończyła się konkluzją, iż przypadek głównego bohatera nie dał się zaklasyfikować jako choroba lub jedynie wytwór wyobraźni, zaś narrator był w związku z tym bezradny. Maupassant zrezygnował jednak z takiego sposobu narracji w celu zwiększenia dramatyzmu utworu i lepszego wprowadzenia czytelnika w dramat głównej postaci dzieła.

Utwór utrzymany jest w formie dziennika redagowanego przez nieznanego z imienia młodego człowieka. Ze zwykłego, zadowolonego z życia mężczyzny bohater przemienia się w człowieka ogarniętego obsesją: jest przekonany, że tajemnicza, niewidzialna postać, tytułowy Horla (fr. hors - ponad i là - tutaj) nawiedza go nocami i odbiera mu energię życiową. Stopniowo bohater dochodzi do przekonania, że jego osobowość została całkowicie zdominowana przez ponadnaturalną istotę, która wymusza na nim określone postępowanie. Dochodzi do serii dziwnych wydarzeń, które potęgują jego przerażenie: ktoś wypija wodę i mleko z jego karafki, z domu giną przedmioty. Wreszcie bohater postanawia zabić Horlę, podpalając dom. Patrząc jednak na płomienie uzmysławia sobie, że w ten sposób nie mógł zniszczyć istoty niewidzialnej i bezcielesnej, po czym dochodzi do wniosku, że jedynie poprzez samobójstwo unicestwi władającego nim ducha.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Nie uważacie, że Maupassant wygląda tutaj wypisz, wymaluj jak Wujaszek Stalin?! Toż to zwaliło mnie z nóg! A może tylko ja mam takie odczucie?
Dodano: 20 XII 2009, 03:31:00 (ponad 9 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: -
Rok wydania: -
ISBN: -
Ocena: 3.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Callice
20 XII 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają