Kup książkę [edytuj książkę]

Mitologia słowiańska, tom 1. Księga Tura

Księga Tura jest pierwszym tomem "Mitologii słowiańskiej". Ta niezwykła publikacja stanowi najobszerniejszą jak dotąd literacką prezentację kultury duchowej Słowiańszczyzny.
Zebrane przez autora mity i podania z obszaru od Bałkanów po Polskę i od Połabia po wschodnie krańce Ukrainy i Rosji zostały skomponowane w jedną całość, tworząc zrąb mitologii starosłowiańskiej. Jest to beletrystyczna, chronologiczna opowieść o tym, co działo się od stworzenia świata aż po czas mitycznych początków pierwszych państw słowiańskich.

Książka w swoim układzie jest wzorowana na "Mitach greckich" Roberta Gravesa. Autor nadał jej kształt trójwarstwowy. Pierwsza warstwa to wartka opowieść fabularna - czysta treść mitu, podania, legendy czy opowieści bajecznej, pozbawiona komentarzy. Drugi poziom stanowią przypisy umieszczone pod każdym rozdziałem. Zawierają one poszerzony opis oparty na kronikach historycznych i materiałach naukowych z wielu dziedzin. Trzecia warstwa to przypisy do przypisów - część stworzona z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby zgłębić temat.

"Mitologia" Białczyńskiego, mimo wieloletniej pracy badawczej autora z wykorzystaniem narzędzi i żródeł naukowych oraz ogromu wiedzy, nie jest po prostu naukowym opracowaniem tematu. Stanowi piękną, wciągającą, literacką - a rzetelną z naukowego punktu widzenia - wizję, udaną próbę zebrania w spójną jedność bogatej, a nieznanej kultury Słowian. To wspaniała literatura, posługująca się bogatym, poetyckim, stylizowanym językiem, pełna barwnych postaci i dramatycznych wątków.

Mocną stroną planowanego wydawnictwa są fantastyczne ilustracje Jana Pola (Jerzego Przybyła), stanowiące już mitologiczny kanon ikonograficzny. Pol z dużą swobodą porusza się na gruncie symboliki i treści mitologicznych. Posiadł wielką wiedzę na ten temat, jest też obdarzony niezwykłą wyobrażnią i dużym talentem narracyjnym. Stworzył bogatą, udaną artystycznie i ikonograficznie galerię bogów i innych postaci mitologicznych, które - niczym Poczet Królów Polskich Jana Matejki - na trwałe zapadną w świadomości Polaków.


Czesław Białczyński urodził się w 1952 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi. Debiutował w 1978 roku powieściami SF: "Próba inwazji" (1978), "Zakaz wjazdu" (1981), "Miliardy białych płatków" (1983), "Ostatnia noc niewidzialnych" (1985), "Jan San - moje przygody z psioniką" (1990). Według "Próby inwazji" nakręcono w 1986 roku film telewizyjny. Napisał też powieści współczesne: "Czwarty na piąty, maj, osiemdziesiąt" (1983), drukowaną w czasopismach i czytaną w całości na antenie III Programu Polskiego Radia "Śmierć buntownika" (1985) oraz powieść sensacyjną "Polski łącznik" (1991).
Jest autorem scenariuszy filmów fabularnych, np. nakręconych w 1992 roku przez Wojciecha Wójcika z Arturem Żmijewskim w głównej roli "Trzech dni bez wyroku", programów telewizyjnych popularyzujących historię Polski, np. emitowanego w latach 1996-1997 w TVP2 "Wehikułu czasu", oraz - dla amerykańskiej sieci telewizyjnej CBS - odcinków serialu dla dzieci "Compet" (1997).
Jest założycielem awangardowej grupy poetyckiej Kodystów Polskich.
Drukował w czasopismach: "Życie Literackie", "Gazeta Krakowska", "Kurier Polski", "Literatura", "Przekrój", "NaGłos". Był stałym współpracownikiem "Gazety Polskiej" w Toronto (1996-2001).
Od 1989 roku zajął się studiami nad legendami, podaniami, mitami i obrzędami prasłowiańskiej religii oraz nad prehistorią Słowian. Pierwszym owocem tej pracy była wydana w 1994 roku książka "Stworze i Zdusze - leksykon boginek, bogunów i demonów słowiańskich". Była czytana w Polskim Radiu, stała się też podstawą scenariusza serialu animowanego dla dzieci oraz programów pokazywanych w ramach Telewizji Edukacyjnej (TVP1) czy "Swojskich klimatów".
Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od początku jego istnienia. Członek-współzałożyciel Polskiej Akademii Filmowej (2003).

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Fundacja Turleja
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-7411-035-X
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Sanai
09 XII 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają