Kup książkę [edytuj książkę]

Bilans. Moje życie w Hitlerjugend. Bez usprawiedliwienia."

Napisana w formie listów do przyjaciółki Żydówki książka Melity Maschmann jest relacją z życia aktywnej działaczki BDM (Bund Deutscher Mädel) przed i w trakcie II wojny światowej, a także opisem jej życia powojennego. Jest to książka wstrząsająca, kontrowersyjna i trudna. Maschmann, Niemka, zdradziła swoją przyjaciółkę i jej rodzinę, co nie daje jej spokoju i jest przyczynkiem do napisania tej historii. Próbuje w niej "usprawiedliwić" swoje czyny, opisać powody swych działań, odtworzyć swój ówczesny sposób myślenia, ukazać go możliwym do zrozumienia. Niewątlipwym plusem jest fakt, iż relacja ta prowadzona jest z puntu widzenia kobiety; na polskim rynku znajdujemy stosunkowo niewiele podobnych relacji.
Prócz samej subiektywnej wersji wydarzeń, w książce znajdziemy opis organizacji, jakimi są Hitler Jugend, a w jej ramach BDM i jej organ prasy i propagandy, opis Żeńskiej Służby Pracy w Kraju Warty, sposobach nauki ideologii, szkoleniach dziewcząt itp. Przyczynia się więc do wyjaśnienia fenomenu siły narodowego socjalizmu.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"(...)trzeba zerwać barwne kwiaty, by stwierdzić, że korzenie były trujące."
Dodał: wiewi Dodano: 26 XI 2009 (ponad 8 lat temu)
0 0


"Antysemityzm rodziców był dla nas dzieci oczywistą częścią ich przekonań. Ojciec pochodził z mieszczaństwa akademickiego. W jego młodości na uniwersytet uczęszczało jeszcze niewielu Żydów, a jeśli już się tak zdarzyło, uważano ich za intruzów, między innymi dlatego, że ich przenikliwy umysł był niewygodnym wyzwaniem. Z kolei matka dorastała w rodzinie dostawcy dworu, który doszedł do zamożności dzięki swojej pracowitości. Lęk przed konkurencją mógł właśnie w tych kręgach wcześnie doprowadzić do wytworzenia się dość zdecydowanego antysemityzmu."
Dodał: wiewi Dodano: 26 XI 2009 (ponad 8 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Mireki
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-89533-14-6
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: wiewi
25 XI 2009 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają