Kup książkę [edytuj książkę]

Dlaczego woda jest mokra, czyli odpowiedzi na głupie pytania

"Żyjemy w czasach coraz większej specjalizacji. Sama liczba dziedzin praktycznej działalności ludzi jest tak wielka, że trzeba drukować odrębne spisy specjalności zawodowych. Chcąc dziś zrobić cokolwiek nowego w wybranej dziedzinie, trzeba przyswoić sobie tak szczegółową i obszerną wiedzę specjalistyczną, że nie starczy życia na zgłębianie czegokolwiek poza tym. A owemu studiowaniu towarzyszy nieuchronne zawężanie dyscypliny do małego wycinka wiedzy, tak iż wybitny specjalista staje się w końcu fachowcem od jednej śrubki. Dlatego żartobliwa definicja 'specjalisty', sprowadzona do efektownego paradoksu, brzmi: jest to człowiek, który wie wszystko o niczym.
Na drugim, przeciwstawnym biegunie można by więc postawić erudytę-omnibusa, człowieka, który chciałby poznać wszystkie dziedziny, choćby tylko powierzchownie. W efekcie taki człowiek byłby genialnym dyletantem, który wie nic o wszystkim.
Podobnie jest z książkami popularyzującymi wiedzę. Ich autorzy muszą lawirować między pokusą specjalistycznej głębi a urokiem renesansowej rozległości tematów. Rezultatem bywa nieraz groch z kapustą zamiast uporządkowanego wykładu, co właśnie przytrafiło się autorowi tej książeczki."

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Alfa
Rok wydania: 1986
ISBN: 83-7001-126-8
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: mrt90
11 XI 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają