Kup książkę [edytuj książkę]

Ziemia obiecana

Burzliwe losy przyjaźni trzech młodych ludzi: Karola Borowieckiego, Maksa Bauma i Moryca Welta, na tle pierwszego w nowej literaturze obrazu miasta-molocha - gwałtownie budującej drapieżny kapitalizm dziewiętnastowiecznej Łodzi. Dramatyczne wybory życiowe, najwyższe ofiary składane na ołtarzu pieniądza, zysku, kapitału przynoszą bohaterom powieści konflikty moralne, zabijają uczucia, stają się przyczyną nieszczęścia i samotności. A jednak sugestywna wizja "ziemi obiecanej" wciąż wyzwala ludzką energię i mimo wszystko pozostaje kusząca...
[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Wszystkimi drogami, połyskującymi kałużami wód wiosennych, które biegły ze wszystkich krańców świata do tej ziemi obiecanej", wszystkimi ścieżkami, co się wiły wskróś pól zieleniejących i sadów kwitnących, wskroś lasów pełnych zapachów brzóz młodych i wiosny, wskróś wiosek zapadłych, moczarów nieprzebytych - ciągnęły tłumy ludzi, setki wozów skrzypiało, tysiące wagonów leciało jak błyskawice, tysiące westchnień wznosiło się j tysiące rozpalonych spojrzeń rzucało się w ciemność z upragnieniem i gorączką szukając konturów tej "ziemi obiecanej.

Z równin odległych, z gór, z zapadłych wiosek, ze stolic i z miasteczek, spod strzech i z pałaców, z wyżyn i z rynsztoków ciągnęli ludzie nieskończoną procesją do tej ziemi obiecanej. Przychodzili użyźniać ją krwią swoją, przynosili jej siły, młodość, zdrowie, wolność swoją, nadzieje i nędze, mózgi i pracę, wiarę i marzenia.

Dla tej ziemi obiecanej, dla tego polipa pustoszały wsie, ginęły lasy, wycieńczała się ziemia ze swoich skarbów, wysychały rzeki, rodzili się ludzie, a on wszystko ssał w siebie i w swoich potężnych szczękach miażdżył i przeżuwał ludzi l rzeczy; niebo i ziemię, i dawał w zamian nielicznej garstce miliony bezużyteczne, a całej rzeszy głód i wysiłek."
Dodał: Rivienna Dodano: 18 VII 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0


"- Przegrałem własne szczęście!... Trzeba je stwarzać dla drugich - szepnął wolno i mocnym, męskim spojrzeniem, jakby ramionami niezłomnych postanowień, ogarnął miasto uśpione i te obszary nieobjęte, wyłaniające się z mroków nocy."
Dodał: Rivienna Dodano: 18 VII 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0


"Człowiek nie może żyć tylko dla siebie - nie wolno mu tego pod grozą własnego nieszczęścia."
Dodał: Rivienna Dodano: 18 VII 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2008
ISBN: -
Ocena: 4.55
Liczba głosów: 10
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: bart07
23 X 2009 (ponad 10 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają