Kup książkę [edytuj książkę]

Kobiety morza. Piratki, heroiny, ladacznice.

Info:
tytuł oryginału: Heroines and Harlots. Women at sea in the great age of sail
liczba stron: 392
tłumaczenie: Karolina Więcka
projekt okładki: Marta Białecka

Opis
Kobiety zawsze odgrywały ważną rolę w życiu marynarzy, czy były to legendarne syreny i nimfy morskie, prostytutki z wybrzeża, żony rybaków, czy też - choć dużo rzadziej - występując w przebraniu żeglarzy.

W tej fascynującej książce David Cordingly - przez lata pracownik angielskiego Narodowego Muzeum Morskiego, kustosz wielu wystaw, jeden z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie marynistyki - przedstawia najbarwniejsze postaci XVIII- i XIX-wiecznych kobiet związanych z morzem. Są tu opisane między innymi Mary Read i Anne Boney, które w męskim przebraniu wyruszyły, by doświadczyć pełnego przygód pirackiego życia, bohaterska Mary Patten, która objęła dowództwo statku, gdy jej mąż załamał się psychicznie, mieszkanki latarni morskich, ratujące rozbitków, wierne żony oczekujące swych mężów-żeglarzy. Książka obfituje w barwne opisy rejsów, podróży i bitew morskich, które czyta się jednym tchem..

Od autora:
Napisanie tej książki było zaskakująco trudne. Podczas pierwszych wizyt w bibliotekach odkryłem tony materiałów na temat syren, ale bardzo niewiele o prawdziwych kobietach, które wypłynęły na morze. Znalazłem bardzo dużo dzienników i pamiętników pisanych przez marynarzy, lecz tylko kilka napisały kobiety. Wszystkie biografie znanych żeglujących pań zostały napisane przez mężczyzn i duża ich część to materiał nieudokumentowany i wątpliwy. Wtedy właśnie natrafiłem na książkę Suzanne Stark Female Tars, która odkrywa i analizuje fakty o kobietach w Marynarce Królewskiej. To potwierdziło moje podejrzenia o niektórych historiach o żeglujących kobietach, ale również wyczerpało wiele z tematu, o którym zamierzałem pisać.
W związku z tym zdecydowałem się zmienić kierunek i zwrócić uwagę także na związki pomiędzy marynarzami i ich kobietami, zarówno na statku jak i na lądzie. W bardzo szybkim czasie przekonałem się, że musiałbym napisać kilka tomów, aby odpowiednio przedstawić tak fascynujący temat, wiec ograniczyłem się do angielskiego i amerykańskiego żeglarstwa w osiemnastym i dziewiętnastym wieku. Wybrałem również określoną liczbę postaci i regionów w tym okresie. Zdaję sobie sprawę, że jest to jedynie powierzchowne dotknięcie tematu i jeszcze wiele materiału czeka na odkrycie.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Książkowe Twój Styl
Rok wydania: 2004
ISBN: 83-7163-303-3
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Viena
10 X 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają