Kup książkę [edytuj książkę]

Korona Himalajów

Bliżej nieba czy piekła?
Historia zdobycia najwyższych gór świata
Himalaje i Karakorum - najwyższe góry świata - dla miejscowych plemion były siedzibą bogów, strefą świętą.

Dziś niewzruszenie spoglądają na rywalizację najwybitniejszych wspinaczy marzących, by stanąć tam, gdzie niebo dotyka ziemi. Co zmusza człowieka do zmierzenia się z niedostępnością szczytów w najbardziej nieprzyjaznych warunkach - samotnie, bez aparatu tlenowego, nowymi, trudnymi drogami, zimą?
Na całym świecie tylko siedem osób zdobyło wszystkie ośmiotysięczniki. Wśród nich jest dwóch Polaków: Jerzy Kukuczka - jako drugi na świecie skompletował szczyty Korony Himalajów. Zginął podczas wspinaczki na południowej ścianie Lhotse w 1989 r. Krzysztof Wielicki - wraz z Leszkiem Cichym jako pierwszy osiągnął Mount Everest zimą. Planuje również zdobycie zimowej Korony Himalajów.Słowo wstępne - Krzysztof Wielicki (z bazy pod Makalu): Gdy ja byłem małym chłopcem, nie myślałem o Górach; gdy zacząłem się wspinać, nie śniło mi się o Koronie Himalajów. Plany sięgały następnego wyjazdu w skałki lub w Tatry, a marzenia - do Himalajów. Potem marzenia zaczęły się realizować, przybyło doświadczeń, wzrosły apetyty.
Zdobycie Korony Himalajów było nie tyle moim ostatecznym celem, ile raczej skutkiem ciągłej, kilkunastoletniej obecności na scenie himalajskiej. Zdobywcy wszystkich ośmiotysięczników mają za sobą dziesiątki wypraw, wiele sukcesów, ale i porażek. Wiadomo, że suche fakty i liczby nie odzwierciedlają emocji, które nam towarzyszą - zresztą sami chronimy te doświadczenia przed odarciem z romantyzmu i intymności.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: 2001
ISBN: 83-7304-014-5
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: wegg
11 IX 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają