Kup książkę [edytuj książkę]

Różowy to kolor Persji

Dla współczesnego Europejczyka Iran to wciąż Persja. Zachód zawsze fascynował sie orientalną egzotyką , a wyrazem tej fascynacji był zachwyt nad literaturą perską. Persja pojawiała się zarówno w Dywanie Zachodu i Wschodu Goethego, jak i w popularnych powieściach, których akcja toczyła się gdzieś w malowniczych serajach i na ruchliwych bazarach. Perskość towarzyszyła również europejskim elitom - ich przytulne salony często zdobiły wielobarwne wschodnie kobierce.

W latach 30. ubiegłego wieku szach Reza Pahlawi postanowił zmienić ten wizerunek i zwrócił się do międzynarodowej wspólnoty , by ona również zaczęła używać nazwy Iran , którą sami Irańczycy posługiwali się od wieków. Obecnie Iran to najbardziej europejski z krajów Bliskiego Wschodu.

Ta książka to dziennikarski opis reformy muzułmańskiego państwa, którą podjął prezydent Chatarni i która była ostatnią szansą na uratowanie islamskiej demokracji.

Staranna analiza sytuacji politycznej Iranu ukazana na barwnym społeczno-kulturalnym tle. Autorka z bardzo dużym znawstwem analizuje rozmaite zjawiska, składające się na współczesny Iran. Wbrew powszechnemu mniemaniu jest to państwo na Bliskim Wschodzie, które najwięcej czerpie z cywilizacji Zachodu i ma wszelkie dane ku temu, by stać się prawdziwym mocarstwem w swoim regionie.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-7495-294-1
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
07 IX 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają