Kup książkę [edytuj książkę]

KRK. Książka o Krakowie

Kojarzony przez lata z Rynkiem, Wawelem i lajkonikiem Kraków błyskawicznie zmienia swe oblicze. Rozrasta się w nieoczekiwanych kierunkach, zagląda w mniej uczęszczane dotąd dzielnice. Po modzie na Kazimierz nadchodzi czas na zacumowane przy bulwarach nad Wisłą barki, pełne zieleni, fabryczek i małych zakładów rzemieślniczych Podgórze, wreszcie socrealistyczną Nową Hutę. W Krakowie każdy może znaleźć coś dla siebie.
Tak dobrego czasu Kraków nie przeżywał od renesansu. Dla jednych wciąż pokryty patyną, powolny, przesycony królewskim majestatem. Dla innych pełen młodej energii, świeżej krwi i nowoczesności. Kosmopolityczny, zagadkowy, urokliwy, zręcznie zaprojektowany organizm. W takim mieście chce nam się żyć, pisać o nim, umawiać się, pić przedpołudniową kawę i sączyć wieczorem wino w ulicznym ogródku. Słowem – smakować chwile. Kosmopolityzm stał się naczelnym hasłem współczesnego miasta: przyjezdni mieszają się z krakowianami na ulicach, w barach, tramwajach. Wynajmują masowo apartamenty i mieszkania, zakładają kafejki, hostele, księgarnie. Wszczepiają w naszą codzienność klimat swoich krajów. Dzięki nim Kraków powraca do swego renesansowego oblicza: miasta o międzynarodowym charakterze i zasięgu. Żeby opowiedzieć o fenomenie Krakowa, zaprosiliśmy do rozmowy dwadzieścia związanych z tym miastem osób (m.in.: Szumowska, Simon, Koszałka, Markowski, Janowska, Motion Trio). Zadawaliśmy im mnóstwo pytań i razem z nimi postanowiliśmy narysować zmysłową, nieprzewodnikową mapę alternatywnego Krakowa. Każdy z rozmówców znalazł swój indywidualny smak miasta. Zgodni byliśmy za to w jednym: na naszych oczach Kraków wdziera się szturmem na szczyty list najatrakcyjniejszych miast kontynentu, stając dumnie obok Paryża, Rzymu czy Barcelony. Ma mocne atuty: unikatowe Stare Miasto, jedną z najgorętszych dzielnic Europy – Kazimierz, i setki obleganych barów, klubów i restauracji, które przyciągają gości równie silnie, jak wiekowe zabytki i kościoły. Nie bez powodu krakowski life-style początku XXI wieku to obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych towarów w świecie, a KRK – to coraz częściej rozpoznawalny skrót na wielu światowych lotniskach.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-240-0825-4
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: ticket
19 VIII 2009 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają