Kup książkę [edytuj książkę]

Powroty

Potężna, subtelna powieść o powrocie do zniszczonego przez wojnę Wiednia. Jak po latach wygnania i hitlerowskich, śmiercionośnych rządów dawni mieszkańcy odnajdą się w swoim mieście?

Powieść inspirowana życiem autorki opisuje powrót wygnańców do powojennej stolicy Austrii. Ukazuje wszystkie aspekty wiedeńskiego życia lat pięćdziesiątych: od odzyskiwania mienia przez powracających Żydów do radzenia sobie z nazistowską schedą przez samych wiedeńczyków. Architektura i cukiernie, muzyka, opera i stroje miasta znajdują wierne odbicie w powieści. Zapowiedziana na początku śmierć jednej z głównych bohaterek, Resi Larsen, wynika ze starannie splecionych losów kilku głównych postaci i do samego końca pozostaje zagadkowa. Kolejne obrazy i epizody, zdradzające coraz więcej o bohaterach książki, odsłaniane powoli i dyskretnie, budują napięcie. Tabu, społeczne zakazy i tradycje, nieistotne w świecie zmienionym przez wojnę, są w powieści łamane i obalane. Właśnie to czyni końcową scenę tak wstrząsającą.


Elisabeth de Waal (1899-1991) - austriacka autorka pochodzenia żydowskiego pisząca po niemiecku i angielsku. Mieszkała w Austrii, Francji, Szwajcarii i Anglii. Intelektualistka i erudytka, pisywała do paryskiego Le Figaro i do londyńskiego przeglądu książek The Timesa, korespondowała z wielkimi uczonymi swojej epoki, Voegelinem i von Misesem. Pisała również poezje, inspirowane twórczością Rilkego, którego znała osobiście. Powieść Powroty nawiązuje do doświadczeń autorki.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WAB
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-280-1501-2
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Sanai
24 IV 2015 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają