Kup książkę [edytuj książkę]

Przez czerwony wir

Z pewnością wielu czytelników prozy Piotra Kościńskiego nie mogło się doczekać kolejnej części, opisującej losy Franciszka Cybulskiego. Na szczęście wydawnictwo „Psychoskok” wprowadza na rynek w formie drukowanej, książkę „Przez czerwony wir” wspomnianego autora. Tym razem Cybulski trafia do zajętej przez Niemców Warszawy, gdzie z osobami zaczynającymi tworzyć zalążki ruchu oporu, podejmuje ryzyko rozbicia tworzącej się komórki sowieckiej agentury. Szkoda, że „Przez czerwony wir” jest tylko krótkim opowiadaniem, ponieważ język autora i umiejętność budowania napięcia są na najwyższym poziomie. Wyraźnie widać też biegłość w rozumieniu klimatu Kresów Wschodnich i rozumieniu mentalności tego niezwykle pomieszanego narodowościowo zakątka Europy. Zresztą, nie ma się czemu dziwić. Piotr Kościński z wykształcenia jest dziennikarzem, do 2013 roku pracował w „Rzeczpospolitej”. W redakcji tego dziennika zajmował się sprawami związanymi z Europą Wschodnią i Azją. Od 2013 roku pracuje w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, gdzie jest koordynatorem programu Europa Wschodnia i Południowo-Wschodnia.
Książka „Przez czerwony wir” jest trzecią częścią historii Franciszka Cybulskiego.
http://autorzy365.pl/ksiazka/4547/przez-czerwony-wir

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Szembek uchylił melonika, uścisnął im dłonie i oddalił się spokojnym krokiem, znikając wśród tłumu urzędników.
- Panowie, szybko proszę – powiedział Beck. – Cały korpus dyplomatyczny rozmieszczony jest w Liceum Krzemienieckim, a wojsko chce przeznaczyć budynek na szpital. Musimy się przenieść, a sprawa jest pilna.
Cybulski zagryzł usta.
- Panie ministrze… ja doskonale znam Sowiety. Dotarły do mnie wieści… zresztą, także wynika to z analizy sowieckiego radia, w ogóle wszystkich wiadomości z tamtej strony granicy. To jest pewne: oni uderzą."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 06 VIII 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Minister sięgnął do kieszeni marynarki, wyciągnął żółto-czerwone pudełko z wizerunkiem czarnej głowy starożytnego Egipcjanina. Stuknął lekko, wyjął papierosa, zapalił.
- Skąd taka pewność? – spytał.
- Najnowsze informacje pochodzą od dwóch uciekinierów z Sowietów. Jednego trafili, leży w szpitalu w Równem. Drugi, tylko draśnięty. Opowiadali, że nad granicą jest coraz więcej wojska. Setki czołgów, tysiące żołnierzy. I ciągle przybywają nowi. Dokładnie na wschód od nas jest Żytomierska Grupa Armijna. To są dwa korpusy strzeleckie, czyli pięć dywizji piechoty, do tego trzy brygady czołgów. No, co najmniej dwieście tanków. Mówię tylko o granicy z województwem wołyńskim."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 06 VIII 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"- Panie majorze, jak rząd ruszy dalej na wschód, to ja biorę rodzinę i jadę na zachód – powiedział Cybulski.
- Nie boi się pan Niemców?
Cybulski zmarszczył brwi i rozejrzał się dokoła. Policjanci powoli znikali sprzed katedry, idąc pod budynki, w których urzędował premier i ministrowie, i usiłując rozładować ogromy korek na Jagiellońskiej i Chrobrego.
- Boję się Niemców. Ale jeszcze bardziej boję się Sowietów – powiedział. – Przed Niemcami mogę udawać kogoś innego niż jestem, mogę się ukryć. Tymczasem NKWD, jeśli tu przyjdzie, będzie mnie szukać i to bardzo intensywnie. I jeśli znajdzie, to wielkie szczęście mnie spotka, jeżeli zabiją mnie na miejscu…"
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 06 VIII 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788379002245
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
06 VIII 2014 (ponad 4 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają