Kup książkę [edytuj książkę]

Dziewczyny z PRL-u

Historia lubi zataczać koło. Zwłaszcza rodzinna. „Dziewczyny z PRL-u” autorstwa Małgorzaty Chaładus to powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują się odnaleźć najpierw w powojennej Polsce, potem w czasach PRL-u. To historia trzech kobiet, które poszukują prawdziwej miłości. To historia trzech matek, które próbują uchronić swoje córki przed błędami, które one popełniły w młodości. Życie osadzone w realiach zwrotów historycznych i tak ważnych dla kraju wydarzeń nie okazuje się łatwe. Marta – nie chce wracać do powojennej Warszawy, by nie rozdrapywać ran. Przenosi się do Dzierżoniowa, by tam na nowo rozpocząć zwykłe życie. Jej córka, Anna, odkłada decyzję o pójściu na studia, wychodzi za mąż i jako młoda kobieta rodzi dziecko. Kiedy jej córka dorasta ma o wiele więcej możliwości, jednak w obliczu trudnej sytuacji życiowej, decyduje się na emigrację do Szwecji. Brak pozwolenia na otrzymanie paszportu powoduje, że przez jakiś czas rodzina nie ma możliwości się widywać. Dopiero z czasem Basia czuje potrzebę wsparcia ze strony matki i ich relacje zaczynają się układać. Osadzona w czasach PRL-u powieść, to nie tylko historia w pigułce. To także studium psychologiczne każdego pokolenia kobiet przedstawionych w książce „Dziewczyny z PRL-u”.
http://autorzy365.pl/ksiazka/4388/dziewczyny-z-prl-u

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Marta trzymała mocno Antoniego pod rękę. Dawno nie nosiła wysokich obcasów. Na dodatek uliczka prowadząca z rynku do kościoła wybrukowana była kocimi łbami. W ciszy panującej w kościele pokasływania, szepty, dziecięce śmiechy i napominania rodziców brzmiały dysonansem. Wreszcie wszystko ucichło, goście weselni usadowili się w ławkach. Rozpoczęła się ceremonia. Marta spojrzała na Annę. Starała się odgadnąć, co oznacza wyraz zamyślenia na jej twarzy. Nieszczęśliwe małżeństwo córki było dla Marty stałym źródłem niepokoju. Czuła się czasem wręcz winna, że u boku Antoniego znalazła spokój, podczas kiedy Anna boryka się ze swoim losem."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 31 VII 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Obrzydliwie oblepiony muchami lep nad drewnianym, poczerniałym od brudu czy sadzy stołem. Gęsty, wyciskający łzy z oczu dym nad płonącą Warszawą. Drażniący gardło dym z pieca, zanim zajął się wilgotny chrust, który gospodarz pozwalał zbierać im w swoim lasku. Zuchowaty uśmiech matki, kiedy zdejmowała z palca szeroką obrączkę i zaręczynowy pierścionek z rubinem otoczony małymi diamencikami. A potem ten okropny płacz w nocy, tłumiony poduszką, żeby nie obudzić jej, Anny. Gorący ciężar grubej pierzyny w dusznej chałupie. No i muchy, wszędzie muchy."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 31 VII 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0


"Nie dzisiaj! Za smutne! Sięgnęła po leżącą na książkach broszurkę w miękkiej oprawie. Przygody Wicka i Wacka podczas okupacji. Jeszcze niedawno zaśmiewała się z nich do łez. Częstochowskie rymy. Dziecinada. Może zabrać się za Steinbecka? Promienie wdzierały się przez zasłonę, kusiły. Trzeba wyjść na słońce! Gotowe się jeszcze obrazić i schować. Anna posłała całusa w stronę blasku. Postanowiła wybrać się do Fredzi."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 31 VII 2014 (ponad 4 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788379002016
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
31 VII 2014 (ponad 4 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają