Kup książkę [edytuj książkę]

Alois Nebel - Biały Potok

Alois Nebel to urodzony w połowie XX w. czeski (właściwie czechosłowacki) kolejarz, zamiłowany kolekcjoner i czytelnik rozkładów jazdy, których opasłe tomy zalegają w dość nietypowym miejscu w jego domu. Ich lektura przynosi mu duchowa równowagę i ukojenie. Nebel pochodzi z kolejarskiej rodziny, na kolei pracował jego dziad i ojciec. To postać wielce specyficzna, oryginał, które wiele lat życia poświęcił pracy na niewielkiej stacji Biały Potok, na czesko – niemiecko – polskim pograniczu. Posiada zdolność oglądania i oceniania świata z perspektywy „kolejowej filozofii”, nieraz też odgrzebuje w pamięci pociągi z przeszłości, które jawią się tak realne niczym czeskie piwo. Połączenie wątków realistycznych i fantastycznych stanowi istotę opowieści o Aloisie Neblu.
Klimat komiksu i jego tematyka bliskie są czeskiej tradycji literacko-filmowej, słynnych „Pociągów pod specjalnym nadzorem”, oscarowego (1967) filmu Jirzego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Z drugiej strony graficzny styl dzieła utrzymuje się w stylistyce bliskiej „Sin City” Franka Millera.
Trzytomowa opowieść graficzna Alois Nebel („Biały Potok”, Dworzec Główny” i „Złote Góry”) została opublikowana przez praski Labyrint w latach 2003 – 2005 (w 2006 ukazało się wydanie zbiorcze). W Czechach publikacja ta odniosła olbrzymi sukces, a trzeba zaznaczyć, że tamtejszy rynek komiksów jest niewielki. Ale cykl graficznych opowieści o tym niebywale oryginalnym kolejarzu też jest niebywale oryginalny i stanowi dzieło na najwyższym poziomie literackim i graficznym. Autorem scenariusza jest Jaroslav Rudiš, znakomity pisarz, autor wydanej niedawno w Polsce powieści „Niebo pod Berlinem”, a millerowske w stylu rysunki wykonał Jaromír 99, grafik, twórca min. oprawy graficznej filmu „Samotni”, muzyk i autor tekstów piosenek. Rudiš podkreśla, iż linie kolejowe to symbol i tradycja wspólna dla całej kultury europejskiej. Początkowo to kolej połączyła kraje i narody, stając się zaczątkiem budowania wspólnej Europy.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania: 2007
ISBN: 978-83-924259-4-6
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Serfer
10 VI 2013 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają