Kup książkę [edytuj książkę]

Opowieść o Blanche i Marie

Opowieść o "królowej histeryczek", Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentce profesora Charcota, której "występy" oglądali Freud, Broca czy Strindberg; Marii Skłodowskiej-Curie, uwikłanej po śmierci męża w romans z Paulem Langevinem; tancerce Jane Avril - motylu, który uciekł z nieba i wdarł się na płótna i plakaty Touluse-Lautreca; oraz o samym profesorze Charcocie, który pragnął odkrywać nieznane światy a pochłonęła go miłość.

O promieniowaniu, tajemnym świetle, które miało dać klucz do ludzkiej osobowości i oświetlić drogę do Boga, a przyniosło rozpad i śmierć. Psychologii i medycynie, które miały zgłębić tajemnice ludzkiego umysłu, a ledwie prześlizgują się po jego powierzchni. O tym, że można otrzymać dwukrotnie Nagrodę Nobla, ale stać się społecznym wyrzutkiem z powodu "zakazanego" romansu.

To piękna i niepokojąca opowieść o możliwej i niemożliwej miłości, o cenie jaką trzeba za nią zapłacić. I o tym, że jaka by ona nie była - warto!

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Opowiedz mi o miłości tak, żebym zrozumiała. Opowiedz, jaka jest i jaka być powinna. Tego nie można opowiedzieć, wyszeptała jej do ucha Blanche, miłość nie istnieje po to, żeby ją rozumieć."
Dodał: edziulka Dodano: 13 V 2013 (ponad 6 lat temu)
+1 0


"Blanche powiedziała: - Nie jestem naiwna, wiem, że mnie kochasz, jednak nasza miłość jest teoretycznie niemożliwa. Wtedy odpowiedział jej: - Teoria jest dobra, ale nie może zmusić rzeczywistości do tego, żeby przestała istnieć"
Dodał: edziulka Dodano: 25 V 2013 (ponad 6 lat temu)
0 0


"Wspomnienia też przecież można amputować, stają się fantomowe, niebolesne, jak amputowane członki Blanche - mimo to jeszcze do odzyskania - jak przedmiot z przeszłości: a zatem nic w końcu nie jest utracone, pozbawione znaczenia i treści."
Dodał: edziulka Dodano: 02 V 2013 (ponad 6 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Jacek Santorski and Co
Rok wydania: 2006
ISBN: 9788360207734
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: edziulka
22 IV 2013 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają