Kup książkę [edytuj książkę]

Operacja kustosz

 Książki Jolanty Marii Kalety objęte są patronatem portalu TuWrocław

http://www.tuwroclaw.com/wywiady,wroclaw-miasto-tajemnic-zag...

Tytuł „Operacja Kustosz” niesie przedsmak tematyki poruszonej w powieści. Działania przeróżnych służb specjalnych określane bywają mianem ‘operacji’. Ta tytułowa, ‘Kustosz’, otrzymała taki właśnie kryptonim z uwagi na cel, który jej postawiono. Służby specjalne PRL-u zamierzały odszukać zagrabione podczas wojny i do dziś nie odnalezione dzieła sztuki, depozyty banku wrocławskiego, kosztowności i tym podobne. Rok 1989, kiedy to rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, postawił pod znakiem zapytania przyszłość wielu oficerów SB, którzy zajmowali się tą właśnie problematyką. Jeden z nich, Zbyszek Kwieciński, chciwy i bezwzględny, postanawia na własną rękę wykorzystać zgromadzone materiały operacyjne i dobrać się do skrytek. W skrytości ducha liczy, że wpadnie na trop wyjątkowo cennego obrazu Rafaela „Portret Młodzieńca”. Wśród naprędce zgromadzonej ekipy znajduje się Kuba Borowski, naiwny lekkoduch i kobieciarz. Zadanie wydaje się łatwe do wykonania – „…stare prawo przestaje obowiązywać, nowego jeszcze nie ma…”, a wszystkie dokumenty są w rękach Kwiecińskiego. W tryby uruchomionej przez niego machiny zostaje wkręcona Marina, żona Kuby, oraz jego serdeczny przyjaciel, Wiktor Wolański, dziennikarz, pasjonat zagadek Dolnego Śląska, od lat potajemnie poszukujący „Portretu Młodzieńca”. 
    Wartka akcja toczy się nie tylko we Wrocławiu. W pogoni za postawionym sobie celem bohaterowie penetrują podziemia zrujnowanych pałaców, starych fabryk, ruiny twierdzy czy jaskinie na Dolnym Śląsku. Tropem „Portretu” nielegalnie przekraczają granice państw,  myszkują po magazynach obcych ministerstw, prowadzą tajemnicze pertraktacje z podejrzanymi osobnikami. Gra toczy się o najwyższą stawkę – miliony dolarów. Niektórzy zatem będą musieli zapłacić najwyższą cenę. Wśród kłamstw, oszustw, strzelaniny i zdrady narodzi się jednak prawdziwa miłość. 
   Czy Kwieciński zrealizuje swoją ściśle tajną operację? Co znajdzie w odkrytych  przez siebie schowkach? Czy „Portret Młodzieńca” wpadnie w jego łapy, czy ubiegnie go Wolański? Kto przypłaci życiem za te poszukiwania? Kto w ostatecznym rozrachunku okaże się zwycięzcą, a kto zwyciężonym? 
    Aby odpowiedzieć sobie na te pytania warto sięgnąć po książkę. W interesujący sposób Autorka prowadzi Czytelnika poprzez brzemienną w skutkach wiosnę i lato 1989 roku, plastycznie kreśląc zapomniany już tamten czas, który dla jednych niósł nadzieję, a dla drugich oznaczał kres ich wszechwładzy. Sylwetki bohaterów skonstruowała  perfekcyjnie,  typowe dla środowisk, z których się wywodzili. Niektórzy z nich nie bawią się w dżentelmenów i ‘rzucają mięsem’ na każdym kroku. Jednak na tyle, na ile jest to niezbędne, aby oddać pełną napięcia atmosferę, w której nie zabraknie także humoru. 
    Kto uważnie przeczytał poprzednie powieści tej Autorki, „Kolekcję Hankego” i „Wrocławską Madonnę”, dostrzeże pewne ich elementy celowo zapewne wplecione przez nią także i w „Operację Kustosz”.


http://www.ebooki123.pl/operacja-kustosz_p63

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-6354-840-7
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
25 I 2013 (ponad 5 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają