Kup książkę [edytuj książkę]

Tramwaj zwany pożądaniem i inne dramaty

Literacki, sceniczny i filmowy fenomen w drapieżnym przekładzie Jacka Poniedziałka

Przy życiu trzymają ich iluzje. Chance Wayne wierzy, że może przechytrzyć czas i marzy o wielkiej karierze aktorskiej. Tom ma dość gwiazd filmowych przeżywających przygody za zwykłych ludzi i układa scenariusz swojego życia z dala od matki i siostry. Były pastor Lawrence Shannon w żadnej z życiowych ról nie znajduje spełnienia. Blanche Dubois, chcąc oczarować innych, nie mówi prawdy, lecz jedynie to, co - jak uważa - powinno nią być. Margaret, by swe kłamstwa przemienić w rzeczywistość, nie cofnie się przed niczym.
Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera tworzy szokująco aktualne studium zakłamania, rozpadu więzi międzyludzkich i upadku wartości rodzinnych. Bohaterów Tennessee Williamsa nękają niespełnione ambicje i wspomnienia o dawnej świetności. Zmagają się z uzależnieniami, tłumioną seksualnością i lękiem przed wyobcowaniem. Walczą przede wszystkim z własnymi słabościami.

Ekranizacje sztuk Williamsa, z niezapomnianymi kreacjami Marlona Brando, Elizabeth Taylor czy Paula Newmana, zdobyły łącznie 25 nominacji do Oscarów. Współczesnego przekładu pięciu najważniejszych dramatów dokonał Jacek Poniedziałek - aktor, reżyser i autor wielu tłumaczeń, m.in. Aniołów w Ameryce Tony'ego Kushnera i Kruma Hanocha Levina.

Wspaniała literatura, aktualne i bulwersujące historie w przekładzie, który podbije serca nowego pokolenia.
Krystyna Janda

Sądzę, że dramaty Williamsa wrócą triumfalnie na polskie sceny także między innymi dzięki przekładom Jacka Poniedziałka.
Jan Englert

Tennessee Williams odważnie szedł pod prąd. Choć powstało tyle wspaniałych spektakli i ekranizacji, jego dramaty wciąż chce się odkrywać na nowo. Wciąż chce się w nich grać.
Andrzej Chyra


[Tekst pochodzący ze strony wydawcy]

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 09 IX 2012, 16:03:13 (ponad 7 lat temu)
0 0
„Tramwaj zwany pożądanie i inne dramaty” to zbiór pięciu sztuk Tennessee Williamsa (poza tytułowym dziełem są tu jeszcze: „Noc iguany”, „Słodki ptak młodości”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” i „Szklana menażeria”), które już dawno powinny być w Polsce wydane. Całe szczęście, że ktoś o tym pomyślał. Tłumaczenie Jacka Poniedziałka zachowuje żywiołowość i drapieżność tekstu. Bohaterowie dramatów wikłają się we własnym zakłamaniu, trudnych wzajemnych relacjach i własnych słabościach. Doskonałe studium ludzkiej kondycji umieszczonej w konwenansach społecznych i obyczajowych. Wciąż aktualne.
Użytkownik nie wystawił oceny książce.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-240-2221-2
Ocena: 3.75
Liczba głosów: 2
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: roth
09 IX 2012 (ponad 7 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają