Kup książkę [edytuj książkę]

Albert Camus. Biografia

Biografia Alberta Camusa pióra Oliviera Todda nie należy do gatunku hagiografii wielkich ludzi. To całościowy i niepodmalowany portret wybitnego pisarza i filozofa. Poznajemy jego charakter, czas i miejsca, w których tworzył, napotkanych przez niego ludzi, którzy ukształtowali go jako twórcę lub odmienili jego los. Todd przedstawia ojca głównego bohatera, prowadzi po zaułkach Algieru, gdzie mały Albert grał w piłkę nożną, i jednocześnie szkicuje sylwetki jego intelektualnych mistrzów. Aby pokazać, jak rozwijał się Camus jako pisarz, autor przytacza jego wypracowania szkolne i listy z młodzieńczych lat. Wyjaśnia również rzeczywistość społeczną i polityczną, w jakiej żył, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć jego zainteresowania i poglądy. Dzieło Oliviera Todda jest obszerną i wyczerpującą, a przy tym żywą kroniką życia wybitnego egzystencjalisty i jego czasów.

Camus widzi, jak matka, która nie umie czytać, odlicza każdy grosz. Widzi, w jakich warunkach wegetują robotnicy z Belcourt; wie również, jak wielka nędza panuje wśród Arabów. Miesięcznie zarabia korepetycjami około tysiąca franków. Litr oliwy kosztuje pięć franków, kilogram kawy trzynaście. [...] Francuska Partia Komunistyczna uważa się za partię klasy robotniczej i braterstwa. Już tylko to sprawia, że cieszy się ona poparciem społecznym. Camus, zapisując się do partii, myśli o swojej matce, gospodyni domowej, o pracującym jako bednarz wuju Etiennie, o ubogich mieszkańcach rue de Lyon. Poszukuje też w partii komunistycznej kościoła laickiego. Nieliczni, prześladowani, działający niemal nielegalnie algierscy komuniści to chrześcijanie okresu katakumb. Partia Komunistyczna występuje przeciwko wojnie, co nie znaczy, że przeciwko wszystkim wojnom bez wyjątku. Camus, wojenny sierota, podobnie jak szeregowi członkowie partii czuły jest na pacyfistyczne hasła, będące strategią działania dla przywódców partyjnych.
(fragment)

Książka Todda [...] jest wartka i szczegółowa. Autor wspaniale ukazał sens dzieł Camusa w świetle jego życia.
"The New York Times"

Trudno sobie wyobrazić, by kiedykolwiek powstało bardziej szczegółowe studium osobowości Camusa i relacji pomiędzy jego życiem a twórczością.
"The New York Review of Books"

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: WAB
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7414-674-6
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Pema
04 I 2012 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają