Kup książkę [edytuj książkę]

Blondynka w zaginionych światach

Europa przez długie lata uważała się za centrum świata, i takie postrzeganie siebie starała się narzucić innym ludom naszej planety. Stosunkowo niedawno zaczęliśmy doceniać obce kultury, powstałe w czasach, gdy nasz kontynent pokrywały jeszcze gęste puszcze, kryjące w swych mrokach niewielkie osady rolników i myśliwych – przyszłe centra „cywilizowanego” (w naszym – europejskim – rozumieniu) świata.

W swej najnowszej książce Pawlikowska odbywa podróż nie tyle w przestrzeni, ile w czasie, odwiedzając imponujące i tajemnicze centra dawno upadłych i zaginionych cywilizacji. Pierwsza część książki zabiera czytelnika do Meksyku. Jednak celem podróży są cywilizacje starsze niż współczesny Meksyk – Toltekowie i Aztekowie. Podróżniczka udaje się do Miasta Bogów – Teotihuacan, aby spróbować odtworzyć sposób życia ówczesnych ludzi, po których zostały już tylko monumenty: Piramida Słońca, Piramida Księżyca, Świątynia Quetzalcoatla.

Z Meksyku globtroterka wyrusza do Peru, na spotkanie z wielką cywilizacją Ameryki Południowej – Inkami. Dla przeciętnego europejczyka Peru to kraj niezwykły: liście koki żują tutaj wszyscy, a na obiad miejscowi zajadają się świnkami morskimi z rusztu. Najważniejszym celem podróży jest jednak osławione Machu Picchu, niezwykłe miasto, położone prawie 2,5 tys. m ponad poziomem morza, relikt jeszcze niezwyklejszej kultury, która w jeden państwowy organizm zjednoczyła ziemie od Ekwadoru po środkową część Chile.

Burząc logiczny tok podróży, autorka w kolejnej części zabiera czytelnika do Kambodży, aby w ostatniej części powrócić na należącą do Chile Rapa Nui – Wyspę Wielkanocną, aby rozwikłać zagadkę moai. Opisując podróż do Kambodży prezentuje zaś właściwie dwie cywilizacje: tę nie tak dawną, której początek i koniec przypadł na wiek XX – ustanowioną siłą przez Czerwonych Khmerów, i tę sprzed tysiąca lat, po której pozostał fascynujący kompleks ruin świątyń i pałaców, zwany Angkor Wat.

Blondynka w zaginionych światach zapewni każdemu godziny fascynującej lektury, przybliżając kultury bliżej nieznane przeciętnemu europejczykowi. Dodatkowym atutem książki są świetne zdjęcia autorstwa Pawlikowskiej, ułatwiające każdemu odbycie w wyobraźni wyprawy wraz z podróżniczką.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: National Geographic
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7596-320-5
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 3
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
25 XI 2011 (ponad 6 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają