Kup książkę [edytuj książkę]

Flet z Mandragory

Sensacyjno-fantastyczna powieść Waldemara Łysiaka ukończona w roku 1978, a wydana w roku 1981 przez wydawnictwo Czytelnik. Rok później ukazało się II wydanie, w 1996 roku - trzecie, przerobione przez autora stylistycznie. Czwarte wydanie ukazało się w 2009 roku nakładem wydawnictwa Nobilis.

Akcja utworu rozgrywa się w nieznanym totalitarnym kraju, pełnym przemocy, terroru i głupoty; głównym bohaterem jest oficer policji, będący z wykształcenia historykiem sztuki. Narracja obfituje w liczne poetyckie dygresje o sztuce i mitologii. Powieść została przez wielu czytelników i niektórych recenzentów uznana za najwybitniejszą w literaturze pięknej analizę totalitaryzmu[1].

Jeden z recenzentów napisał o "Flecie z mandragory": Książka Łysiaka (...) baśniowa i realistyczna, budująca świat historyczny i współczesny zarazem – mało przypomina klasyczne dystopie. Opowiada o policyjno-inwigilacyjnym obłędzie (...), proponuje nam rzecz o sadyzmie, przemocy policyjnej i manipulacji (...) Książka jest i zarazem nie jest anachroniczna. Bywało, że niosła intuicje wyprzedzające swój czas, bywało, że czas ją dublował.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Przeżyła dawno swą świetność. Kiedyś jako ciężarna matka dźwigała swoje dzieci, wysłuchiwała ich błagań i płaczów, a one zasypiały na jej poprzecznym ramieniu uwiązane pępowiną sznura.
~o szubienicy"
Dodał: Animaniaczka Dodano: 27 VI 2012 (ponad 7 lat temu)
0 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: NOBILIS
Rok wydania: 2009
ISBN: 9788360297285
Ocena: 5.16
Liczba głosów: 3
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Marla
23 III 2011 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają