Kup książkę [edytuj książkę]

Zdławiony krzyk

Jest to książka opowiadająca o wyprawie hiszpańskiej dziennikarki do Pakistanu i Afganistanu. Autorka, wraz z dwiema towarzyszkami, przyjeżdża do kraju, który różni się od zachodnich cywilizacji praktycznie wszystkim. Autorka poznaje życie i losy afgańskich uchodźców, którzy w obcym kraju każdego dnia starają się przetrwać. Żyją w skandalicznych warunkach, pozbawieni podstawowych potrzeb, żywności, leków, wody. Wielu z tych ludzi posiada wykształcenie wyższe, kiedyś piastowali odpowiedzialne i szanowane stanowiska, dzisiaj natomiast są zmuszenie żebrac na ulicy.
Cudzoziemki poznają kilka afgańskich rodzin, które charakteryzują się niesamowitą odwagą, godnościę i hartem ducha, nie tracą humoru chociaż jest im ciężko i tęsknią za swoim krajem. Odebrano im wszystko, ale poczucia własnej wartości nikt im nie zabierze.
Po kilku dniach kobiety wyruszają w podróż do Afganistanu, do kraju, który jest rządzony przez talibów, do kraju, w którym kobiety, schowane pod burkami, są nikim, stają się niewidzialne, nie mają prawa pracować, uczyć się, ani chodzić do lekarza. Nie mogą wyjść na ulicę, jeżeli nie schowają się pod zwałami materiału, pod którymi tracą swoją tożsamość. Ale te dzielne kobiety nie poddają się. Organizują tajne nauczania, burki pozwalają im ukrywać książki, nie tracą wiary, że kiedyś będzie lepiej i wykształcenie będzie im potrzebne.
Ana i jej towarzyszki mogą na własne oczy przekonać się, że w Afganistanie panuje bezprawie i terror. Na stadionie odbywają się egzekucje kobiet i mężczyzn, w których trzeba uczestniczyć. Większość kobiet to wdowy, które mając na utrzymaniu dzieci, a nie mogąc pracować, zostają prostytutkami, którym talibowie nie płacą, a do tego jeszcze torturują.
Nam, ludziom z Zachodu, z krajów, w których panuje demokracja, w których kobieta i mężczyzna są równi, trudno jest wyobrazić sobie, że są takie miejsca na świecie, gdzie człowiek przestaje być cżłowiekiem, przestaje być istotą żywą, jest po prostu nikim.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2003
ISBN: 83-241-0323-6
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: patrycja175
21 I 2011 (ponad 7 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają