Kup książkę [edytuj książkę]

Narodziny Europy 300-900, Korzenie gospodarki europejskiej

Najważniejsza i najbardziej kontrowersyjna książka poświęcona historii wczesnego średniowiecza!

Praca wybitnego historyka amerykańskiego jest syntezą prezentującą narodziny nowej Europy w jej związkach ze światem bizantyńskim, arabskim i barbarzyńskim (spoza dawnych granic cesarstwa rzymskiego). Autor szuka wyjaśnienia pochodzenia średniowiecznej kultury europejskiej, zjawisk i związków ekonomicznych, urbanizacji, sił napędzających handel, powstania i utrwalania się władzy centralnej czasów karolińskich. Praca, wydana przez Cambridge University Press w 2001 roku, jest uznawana w środowisku historyków za otwarcie nowej metodologii w badaniach mediewistycznych.

Książka przeznaczona dla studentów i pracowników naukowych wydziałów historycznych oraz pokrewnych kierunków humanistycznych: prawa, nauk politycznych, europeistyki, kulturoznawstwa, archeologii oraz studentów ekonomii, a także osób o wykształceniu humanistycznym zainteresowanych historią.

[...] 3 listopada 869 roku rzymski mnich Piotr został wezwany do stawienia się przed obradującym w bazylice Hagia Sophia soborem. W obecności cesarza bizantyńskiego i legatów papieskich oskarżono go o udział w synodzie zwołanym przed dwoma laty przez Focjusza, na którym ogłoszono detronizację papieża Mikołaja I. Piotr zaprzeczył wszystkiemu. Dla badacza śródziemnomorskiej komunikacji słowa, które przywołał na swoją obronę, mają istotne znaczenie: "Czyż jestem jedynym Piotrem, który przybył do tego miasta z Rzymu? Co z innymi dziesięcioma tysiącami Piotrów, którzy przybyli [tutaj]?". Chociaż podawanych przez Piotra liczb nie należy, rzecz jasna, przyjmować dosłownie, z jego stwierdzeń wynika jednak wyraźnie, że w 867 roku w Konstantynopolu musiała przebywać znaczna grupa noszących to imię Rzymian.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-01-15742-5
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Elisabeth
28 XI 2010 (ponad 7 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają