Kup książkę [edytuj książkę]

Efekt Lucyfera

Jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła. Autor interesująco prezentuje analizę eksperymentu stanfordzkiego i wykazuje ścisły związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib. Przedstawia mechanizmy i czynniki, które czynią ze zwykłego człowieka oprawcę i ofiarę systemu. Udowadnia możliwość zmiany lub zapobiegania niechcianym zachowaniom jednostki lub grupy, dzięki zrozumieniu, jakie siły, wartości i skłonności przez nie przejawiane są wnoszone w daną sytuację. Uważa, że można mieć większy wpływ na zredukowanie niepożądanych indywidualnych reakcji przez wiedzę, pokazuje, jak ich unikać lub je modyfikować.

Zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo), a także nad oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica). Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków ze strony sytuacji społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"To naprawdę dziwne, że człowiek może tu znaleźć coś, z czego można się śmiać. Wszyscy są tu zamknięci dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nie mają żadnej przeszłości ani przyszłości, żadnego celu poza następnym posiłkiem. Są przestraszeni, czują się zagubieni i zdezorientowani w tym świecie, o którym wiedzą, że to nie oni go urządzili, i czują, że nie są w stanie go zmienić, a więc podnoszą te głośne hałasy, aby nie słyszeć, co usiłuje im powiedzieć ich umysł. Śmieją się, aby udowodnić sobie i innym wokół nich, że się nie boją, na wzór przesądnego człowieka, który przechodząc koło cmentarza gwiżdże lub podśpiewuje jakąś wesołą melodię."
Dodał: Jagiel Dodano: 14 VII 2009 (ponad 11 lat temu)
+4 0


[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Trudno nie zgodzić się z takim wnioskiem, poznając fakty przedstawione na kartach tej książki. Zimbardo, egzemplifikując swoje założenia psychologii sytuacyjnej, przeraża i uzmysławia nam, do czego zdolny jest człowiek w określonych sytuacjach. Obsze...
Dodano: 26 VII 2009, 01:47:50 (ponad 11 lat temu)
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2008
ISBN: 9788301155704
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 5
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Jagiel
14 V 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają