Kup książkę [edytuj książkę]

Mundur zamiast sutanny

Wspomnienia ks. Jana Zająca kapłana archidiecezji krakowskiej, z okresu jego pobytu w kleryckiej jednostce wojskowej w Bartoszycach.
Autor daje w swoich wspomnieniach świadectwo młodemu pokoleniu, które nie zna czasów PRL- u. Pokazuje w jaki w sposób władze komunistyczne wymyśliły jednostkę klerycką w Bartoszycach, „jako okazję do niszczenia powołań kapłańskich, łamania młodych charakterów i 'wychowywania' uległych totalitarnemu ustrojowi „patriotów w sutannach”, jak pisze we wstępie bp Józef Wysocki z Elbląga.
Pokazuje młodzieńczą sylwetkę bł. ks. Jerzego Popiełuszki jako seminarzysty, będącego w mundurze żołnierza zasadniczej służby wojskowej. „Żołnierz, którego wówczas spotkałem, nie był jeszcze wtedy księdzem i wcale nie nazywał się Jurek Popiełuszko tylko Alek!.. Jurek był bardzo rozmowny i dobrze zorientowany w położeniu, w którym znaleźliśmy się z chwilą przybycia do tej jednostki…Wieczorem Jurek zaproponował wspólną modlitwę na różańcu, był to przecież październik.. Przy okazji modlitwy zauważyłem mały różaniec w formie obrączki, który Jurek miał na palcu…Później o ten różaniec Jurek staczał boje z dowództwem, gdyż nie chciał go na ich żądanie ściągać”- wspomina ks. Zając.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA
Rok wydania: 2010
ISBN: -
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: wegg
26 VIII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają