Kup książkę [edytuj książkę]

Niewidzialni żołnierze

Nie nosili na rękawach własnych oznak, na swoich pojazdach umieszczali oznaczenia innych jednostek, działali w nocy i w ścisłej tajemnicy. Mieli rozkaz nigdy nie wyjawiać prawdziwego celu swojej misji nawet najwyższym oficerom. Niewidzialni żołnierze, którzy pomogli aliantom odnieść zwycięstwo w Europie. Byli mistrzami iluzji i dezinformacji, a ich największą sztuczką było zniknięcie z kart historii. Brali udział w wielu kampaniach, od lądowania w Normandii po forsowanie Renu, współdziałali z większą liczbą alianckich wojsk, niż jakakolwiek inna jednostka na europejskim teatrze działań. Mimo to nikt nie wiedział o ich istnieniu.

W 23. Jednostce Specjalnej Kwatery Głównej, ściśle tajnej grupie stworzonej przez amerykańskie dowództwo, znaleźli się aktorzy, artyści, muzycy, specjaliści od efektów specjalnych, architekci, graficy, pisarze, projektanci i inżynierowie. Miała dwa zadania: przekonać Niemców, że alianci mają więcej wojska i sprzętu niż w rzeczywistości, i ściągać na siebie ogień nieprzyjaciela, aby inne oddziały mogły działać swobodnie. Rozmieszczali makiety czołgów i dział na użytek niemieckiego zwiadu lotniczego, markowali ogień artyleryjski, nadawali spreparowane komunikaty radiowe ? dzięki pomysłowości, sztuce kamuflażu, efektom dźwiękowym, trickom filmowym ten wyjątkowy oddział ocalił życie wielu żołnierzy, by zniknąć potem z ludzkiej pamięci i historii. Niewidzialni żołnierze to opowieść o najbardziej niezwykłej jednostce w dziejach armii amerykańskiej, oddziale, którego zadanie było tak utajnione, że informacje o nim ujawniono dopiero niedawno. Po ponad pół wieku niewidzialni żołnierze mogą wreszcie zająć należne im miejsce wśród weteranów II wojny światowej.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2006
ISBN: 83-241-2719-4
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
14 VIII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają