Kup książkę [edytuj książkę]

Dira Necessitas

Ze wstępu Andrzeja Szatkowskiego:

Antologia ta w sposób znaczny różni się od poprzedniej - Roku 1984, książki - którą pragnąłem zrealizować większość narastających przez kilka lat ambicji Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki stania się prawdziwym mecenasem i promotorem polskiej najmłodszej twórczości na polu fantastyki.

Dira Necessitas (Rok 1985) ma już nieco inne cele do spełnienia. Prezentuje opowiadania autorów, którzy swoje miejsce w polskiej fantastyce już odnaleźli, i zajmują w niej mocne pozycje. Łączy je wspólna cecha - wyszły spod piór autorów, których twórczość w ostatnich latach jest szczególnie uważnie obserwowana. To wśród nich należy szukać następców Stanisława Lema i Janusza A. Zajdla.

Stanowią przecież w tej chwili praktycznie całą (zabrakło jedynie Rafała A. Ziemkiewicza i Andrzeja Drzewińskiego) polską czołówkę twórców krótkich form literackich, tak popularnej od lat fantastyki. Fantastyki szybko ewoluującej, poszukującej, dziedziny twórczości rozumianej i odbieranej bardzo szeroko. Nie tylko przez czytelników, lecz również i przez krytyków, znawców przedmiotu, którzy wręcz dopatrują się w niej przyszłości literatury w ogóle.

W antologii znalazły się również opowiadania ewidentnie promocyjne: Most nad Altemarą Grzegorza Drukarczyka i Dira Necessitas Jacka Inglota. Pozwalają one zachować ciągłość tej książki z Rokiem 1984 - antologią ubiegłoroczną.

Tytuł Dira Necessitas (okrutna konieczność) może być interpretowany dwojako. W powiązaniu z najważniejszym, lecz niestety najtragiczniejszym dla polskiej SF wydarzeniem roku 1985 - śmiercią Janusza A. Zajdla - stawia przed nami obowiązek poszukiwania następcy, który dla dobra przyszłości tego gatunku zasiądzie na tronie polskiej fantastyki. Druga interpretacja jest prostsza: tytuł antologii zaczerpnięty został z opowiadania debiutanta Jacka Inglota.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Alma-Press
Rok wydania: 1998
ISBN: -
Ocena: 4
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: jareck
25 VII 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają