Kup książkę [edytuj książkę]

Nigdziebądź

Tłumaczenie: Paulina Braiter

tytuł oryginału: Neverwhere

stron: 384

Rok pierwszego wydania: 1996

Rok pierwszego wydania polskiego: 2001

Richard Mayhew, główny bohater, prowadzi życie podobne do każdego z nas – pracuje w firmie, ma przyjaciół, a także piękną narzeczoną Jessikę, z którą planuje wspólną przyszłość. Jednak pewnego dnia jego dotychczasowe życie ulega diametralnej przemianie. Na ulicy spotyka ranną dziewczynę, której udziela pomocy – od tego momentu staje się mieszkańcem Londynu Pod, leżącego w kanałach i podziemnych przejściach Londynu Nad. Poprzez tę „małą” zmianę staje się niewidoczny dla normalnych ludzi. Nie mając zbyt wielkiego wyboru, Richard postanawia towarzyszyć Drzwi (bo tak ma na imię owa dziewczyna), która jest ścigana przez okrutnych morderców: Pana Croupa i Pana Vandemara. W międzyczasie dołącza do nich tajemnicza Łowczyni i jeszcze bardziej tajemniczy Markiz de Carabas. Razem postanawiają odnaleźć legendarnego anioła Islingtona, który jako jedyny może im pomóc: Richardowi wrócić do jego świata – Londynu Nad, a Drzwi odkryć sekret związany z tragiczną śmiercią całej jej rodziny. Książka ta niesie także dość smutne przesłanie na temat tego, jak życie potrafi być szare i monotonne w realnej rzeczywistości. Przeniesienie Richarda do nierzeczywistego świata jest dla niego ratunkiem przed nudą znajdującą się tuż za oknem.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Stać! - krzyknął - Podajcie swe imiona i pozycje.
- Jestem pani Drzwi - oznajmiła Drzwi. - córka Portyka z rodu Łuku.
- Łowczyni. Jestem jej strażniczką.
- Richard Mayhew - oznajmił Richard. - Jestem mokry."
Dodał: Kasumi Dodano: 28 I 2014 (ponad 6 lat temu)
+2 0


"Pewien człowiek wszedł do baru. Nie, to nie był człowiek. Na tym polega dowcip, przepraszam. To był koń. Koń? Nie. Kawałek sznurka. Trzy kawałki sznurka. Właśnie. Trzy kawałki sznurka weszły do baru. Pierwszy sznurek poprosił o o drinka dla siebie i przyjaciół. Na to barman: 'Przykro mi nie obsługujemy sznurków'. Tak powiedział pierwszemu. Tamten wrócił do przyjaciół i oznajmił, że w barze nie obsługuję się sznurków. A że to dowcip, środkowy także poszedł do baru. Bo widzicie, było ich trzy. A potem ostatni, tyle że ostatni przedtem złożył się w pętle i przecisnął przez środek. A potem zamówił drinka. (...) Trzy drinki. A barman mówi: ' Posłuchaj, czy nie jesteś jednym z tych kawałków sznurka?'. A trzeba wam wiedzieć, że sznurek seplenił, toteż odpowiedział mu: 'Nie, nie. Niesupemie'. Rozumiesz? Supeł. Niesupełnie."
Dodał: Kasumi Dodano: 28 I 2014 (ponad 6 lat temu)
+1 0


"Czekanie to grzech przeciw czasom, które dopiero nadejdą, jak również przeciw obecnym, zlekceważonym chwilom."
Dodał: Laaadyred Dodano: 16 V 2015 (ponad 5 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Dodano: 24 X 2016, 15:14:16 (ponad 3 lat temu)
0 0
"(...)
Jeśli zaś chodzi o samą powieść, to przyznać muszę, iż jest ona po prostu niesamowita. Wszystkie pochwały, z którymi dotąd spotkałam się na jej temat, w żadnym wypadku nie są przesadzone. Neil Gaiman zabiera nas do niezwykłego, podziemnego świata, zamieszkanego przez ludzi, którzy zniknęli w jego szczelinach, oraz niespotykane istoty, takie jak chociażby anioł Inslington czy najprawdziwsza Bestia w labiryncie. Do świata dziwnego i całkowicie oderwanego od rzeczywistości, w którym człowiek na każdym kroku zastanawia się, czy aby nie zwariował, i który z każdą kolejno przewracaną stroną powieści wciąga go coraz bardziej i bardziej, nie pozwalając się od niego uwolnić.
(...)"

Zachęcam do zapoznania się z całą recenzją dostępną na moim blogu pod adresem: http://magicznyswiatksiazki.pl/nigdziebadz-neil-gaiman/
Oceniam książkę na: 6.0

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: MAG
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-7480-662-6
Ocena: 5.00
Liczba głosów: 62
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Jagiel
02 V 2009 (ponad 11 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają