Kup książkę [edytuj książkę]

Łzy Baby Jagi

Z ZABAW I GIER ŚWIATA

To raczej nieczęsto się zdarza, żeby wiersz zasłaniał, a nie oświetlał /mniej lub bardziej jaskrawo/ autorskie „J A" . I żeby ta zasłona nie była jedynie kokieteryjnym parawanem, na którym wyświetlają się jeszcze bardziej niż nagość kuszące kształty „ego" . To z pewnością cenne wchodzić między ludzi i w świat po to, żeby ze światem i ludźmi się spotkać, a nie kreślić /mniej lub bardziej jaskrawo/ kontur własnej obolałej inności. ELŻBIETA WŁODARSKA-NOWAK czyni z takiej postawy pierwszą zasadę swojej liryki . Tu jest matecznik i źródło wszystkiego, co w tych wierszach rodzi się, dzieje i spiętrza , zarówno w wymiarze formy jak i przesłania.

Po to żeby w wierszu „zejść z oczu", żeby pozostając naturalnie obecnym być zarazem przezroczystym konieczny był obcy tekst. Czyli forma tak czy inaczej dobrze już w kulturze oswojona. Na przykład mit. Bajka. Ale także podwórkowa wyliczanka trajkocząca nam w głowie od dzieciństwa, absurdalna bzdurka o nieprzewidywalnych czasem znaczeniach i funkcjach. To konwencja wykorzystana przez poetkę bardzo inteligentnie i twórczo. Inspiracja poglądami Bettelheima - nb. lojalnie zaznaczona już na wstępie - w niczym nie krępuje tutaj swobody wyobraźni. Mamy do czynienia z poezją, a nie z poezjopodobnym ilustrowaniem obcych tez. Zdumiewające jest to napięcie pomiędzy oswojonym obrazem , znaną kolejnością zdarzeń i oczywistym morałem - a nowym , czy może po prostu wyłuskanym z warstwy przyzwyczajenia sensem /cz. I i II/.

Co jeszcze ważniejsze - założenie takiego „kostiumu" pozwala uniknąć patosu i emfazy. Nawet najbardziej rozdzierające powody, czyli te wszystkie życiowe traumy domagające się wiersza jakonbandaża, wentyla etc. - zostają niejako „wystudzone" już na samym początku przenikania do wiersza. Żeby o nich /i o sobie/ opowiedzieć autorka, jak każdy świadomy poeta mówi o kimś i o czymś innym.

Uwagę zwraca - nie ma co ukrywać, że pod wieloma względami wielce ryzykowne - włączenie w krąg problemów dramatu dzieci autystycznych. Poezja pochylająca się z czułą troską nad nieprzenikalną przecież w swej istocie tragedią Innego, łatwo może zgrzeszyć retorycznym współczuciem. Werbalizm czy nominalizm czyhają tu co krok, nie mówiąc już o pokusach budowania jakichś „pożal się boże" współmierności pomiędzy nieszczęściem i innością samego artysty i „owych". Autorka wychodzi z tej próby naprawdę zwycięsko. Lakoniczna, miejscami wręcz oschła operuje głownie obrazem . Rejestruje moment. Bycie blisko i cały humanizm tej części ani razu nie są natrętne, na wyrost, na niby. Dziwna empatia autorki! Dziwne i jakoś wyzwalające wewnętrznie wzruszenie, kiedy się czyta....

Tomik wierszy Elżbiety Włodarskiej-Nowak przekonał mnie pod względem artystycznym celnym wyborem metody . Ale to by było jeszcze niewiele, wszak metod ci u nas w poezji dostatek / już prawie wszyscy potrafią je dodawać i mnożyć , nierzadko przy tym żonglując/. Autorka tej książki wybiera raczej odejmowanie. Destyluje znaczenia. Przede wszystkim zaś potrafi wywołać najprawdziwsze wzruszenie, tłumiąc - o paradoksie! -bezpośredniość emocji, filtrując je przez zewnętrzne gry i zabawy świata. Bardzo oryginalny , przejmujący swym zamysłem tomik.

Maciej M. Szczawiński maj 2003 r.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Łebkowski i ska
Rok wydania: 2003
ISBN: 83-916137-3-9
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: shczooreczek
06 VII 2010 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają