Kup książkę [edytuj książkę]

Królowe Anglii Od krwawej Marii do Elżbiety II

Wspaniała, znakomicie udokumentowana źródłami z epoki, ponadczasowa opowieść o kobietach, które rządziły Anglią od XVI do XXI wieku Maria I, Elżbieta I, Maria II, Anna, Wiktoria i Elżbieta II - jakimi były królowymi? Co poświęciły, jakie dramaty przeżywały, jakich dokonywały wyborów? I jaką cenę zapłaciły za sprawowanie władzy?

`To rzecz najbardziej wstrętna w naturze, żeby kobiety panowały nad mężczyznami` - pisał przywódca angielskiej reformacji, gdy na tron wstępowała Maria I, nazwana wkrótce Krwawą. Jej następczyni, wielka Elżbieta I, udowodniła, że w ciele niewiasty może bić serce króla. Rozumiała, że umiejętnie wykorzystany wizerunek słabej kobiety wzbudza rycerskość i lojalność. Równie skutecznie posłużyły się nim wiek później Maria II i Anna, monarchinie, które objęły władzę w wyniku "chwalebnej rewolucji". W 1837 roku osiemnastoletnia Wiktoria zasiadając na tronie po swych poprzednikach - szaleńcu, rozpustniku i błaźnie - młodością i urodą rozbroiła najbardziej zajadłych krytyków kobiecych rządów i przez blisko 64 lata rządziła największym imperium świata. W XX wieku dwudziestopięcioletnia Elżbieta II swoim wdziękiem podbiła serca Brytyjczyków i nadal jest symbolem tradycji i monarchii.


Pełna werwy, inteligentna, elegancka narracja Maureen Waller, brytyjskiej autorki pasjonujących książek historycznych, przenosi nas do zamków Elżbiety I, wiktoriańskiego Pałacu Buckingham, współczesnych rezydencji Windsorów. Wśród przepychu monarszych dworów odkrywamy psychikę, emocje i prywatne życie kobiet, które dowiodły, że wbrew stereotypom władza i kobiecość wzajemnie się nie wykluczają.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-241-3156-3
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: dziama
12 IV 2010 (ponad 8 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają