Kup książkę [edytuj książkę]

Mały intruz. Dziecko i chore społeczeństwo

Model kulturowy późnej nowoczesności na Zachodzie ukształtował się pod wpływem procesu sekularyzacji i metod przyrodoznawstwa. Cechuje go wielka namiętność do kontrolowania wszelkich sytuacji i zawłaszczania osób i rzeczy, a z drugiej strony nieufność względem tego, co łączy się z powierzaniem i przyjmowaniem - doświadczeniami nieodzownymi w relacjach, w których kontrolę zastępuje dar.

Z psychologicznego punktu widzenia daje to obraz nerwicy obsesyjnej, dzisiaj najbardziej rozpowszechnionej. Charakterystyczne dla niej podłoże uczuciowe jest przesycone narcyzmem, który może wyzwalać gwałtowne i okrutne zachowania, kiedy chodzi o obronę nazbyt kruchego i rozdętego wizerunku Ja.

W tej sytuacji zaciekłej obrony, niewielkiej spontaniczności i rzadkich chwil rozluźnienia trudno o prawdziwe spotkanie mężczyzn i kobiet, którzy przecież są twórcami wydarzenia narodzin. To sprawia, że jeszcze trudniejsze i bardziej zagrożone staje się doświadczenie płynące z tego spotkania - narodziny dziecka, nieprzypadkowo coraz częściej postrzegane i pożądane jako doświadczenie techniczno- naukowe, rezultat procesów laboratoryjnych, a nie jako doświadczenie ludzkiej miłości.

[edytuj opis]

Przeczytaj książkę

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: W Drodze
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7033-723-0
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Sanai
16 I 2010 (ponad 9 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają