[edytuj autora]

Ursula Kroeber Le Guin

Zdjęcie Ursula Kroeber Le Guin
Ursula Kroeber Le Guin (ur. 21 października 1929 w Berkeley, Kalifornia), amerkańska pisarka pisarka SF i fantasy. Córka znanego antropologa Alfreda L. Kroebera (śladem panieńskiego nazwiska jest litera K po imieniu) i wywodzącej się z polskiej rodziny Krakowów badaczki indiańskiego folkloru i pisarki Theodore Kroeber. Wyniesiona z domu znajomość rytuałów, obrzędów i szamańskich praktyk, a także zainteresowanie i szacunek dla kulturowej odmienności i różnorodności wywarły duży wpływ na pisarstwo Le Guin, której utrzymana w konwencjach literatury science fiction i fantasy twórczość jest wysoko ceniona również poza kręgiem miłośników fantastyki. Jej powieściowy debiut, Świat Rocannona (1964, Rocannon's World), otwiera fantastycznonaukowy tzw. "cykl haiński" - należące doń powieści i opowiadania dzieją się w świecie przyszłości, w którym planety zasiedlone przez humanoidalnych przedstawicieli pradawnych cywilizacji Hain po tysiącleciach izolacji nawiązują wzajemne kontakty, tworząc galaktyczną Wspólnotę. Wybitnym osiągnięciem artystycznym Le Giun jest tetralogia fantasy o świecie Ziemiomorza, na którą składają się Czarnoksiężnik z Archipelagu (1968, A Wizard of Earthsea), Grobowce Atuanu (1972, The Tombs of Atuan), Najdalszy brzeg (1972, The Farthest Shore) oraz Tehanu. Ostatnia księga Ziemiomorza, (1990, Tehanu. The Last Book of Earthsea). Prócz niezwykle sugestywnej wizji rzeczywistości, w której miejsce i funkcje zarezerwowane u nas dla nauki zajmuje magia, powieści te przynoszą interesujące portrety psychologiczne głównych bohaterów, a zwłaszcza bohaterek (pisarstwu Le Guin nieobce są umiarkowane tendencje feministyczne), a także niebanalne myślowe przesłania. Przez całą twórczość Le Giun przewija się wątek równoważących się przeciwieństw (światła i ciemności, dobra i zła, życia i śmierci); mądrość i dojrzałość w tworzonych przez nią światach opierają się na świadomości, że dopiero taka równowaga stanowi ideał pełni i warunek harmonijnego istnienia. Niewątpliwie w jej pisarstwie można odleźć wpływy Wschodu, szczególnie taoizmu, a także m.in. idee psychologii głębi Junga. Le Guin nie unika problematyki społecznej, politycznej, o czym świadczą dwie jej książki, mające charakter literackich utopii: Wydziedziczeni i Wracać wciąż do domu (1985, Always Coming Home) - powieść będącą wszechstronną panoramą życia i kultury stworzonej przez pisarkę ludzkiej nacji, zamieszkującej w odległej przyszłości dzisiejszą Kalifornię. Przeważająca część jej twórczości została przełożona na polski dzięki staraniom m.in. takich tłumaczy, jak St. Barańczak, P. Braiter, P.W. Cholewa, M. Dutkiewicz, L. Jęczmyk, A. Sylwanowicz, Z. Uhrynowska-Hanasz. Była wielokrotnie nagradzana, zdobyła po kilka nagród Hugo i Nebula, zaś jej książki są chętnie ekranizowane (choć sama autorka jest ekranizacjom raczej niechętna). Obecnie mieszka w Portland w stanie Oregon.
[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"* Myślałeś, będąc chłopcem, że mag to ktoś, kto potrafi uczynić wszystko. Tak i ja niegdyś myślałem. Tak myśleliśmy wszyscy. A prawda jest taka, że im bardziej poszerza się jego wiedza, tym bardziej zwęża się droga, którą może on kroczyć; aż wreszcie niczego już nie wybiera, lecz czyni tylko i wyłącznie to, co musi czynić..."
Dodał: aserafin84 Dodano: 27 I 2010 (ponad 10 lat temu)
+1 0


"Tylko w milczeniu słowo, tylko w ciemności światło, tylko w umieraniu życie: na pustym niebie jasny jest lot sokoła."
Dodał: aserafin84 Dodano: 24 I 2010 (ponad 10 lat temu)
+1 0


"To, co zbyt długo trwa niezmienione, niszczy samo siebie. Las jest wieczny, bo wciąż umiera i umiera; dzięki temu żyje."
Dodał: ladyinfantille Dodano: 14 VII 2014 (ponad 6 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Co sądzicie o tym filmie? Ja mogę powiedzieć tylko tyle, że oglądało mi się to całkiem przyjemnie, ale z książkami wiele wspólnego nie ma. Bo ani klimatu, ani fabuły (która jest chyba tylko inspirowana tą z powieści i lekko przybliżona do niej). I Ge...
Dodał: hexagramka Dodano: 16 XII 2009, 17:54:12 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5
Liczba głosów: 8

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: hexagramka
01 V 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

48 książek w naszym katalogu
10 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają