[edytuj autora]

Stephen William Hawking

Zdjęcie Stephen William Hawking
Stephen William Hawking (ur. 8 stycznia 1942) – brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk.

Profesor matematyki na uniwersytecie w Cambridge (gdzie obejmuje katedrę Lucasa, tak jak kiedyś Newton) i w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie, członek Royal Society oraz Papieskiej Akademii Nauk, laureat wielu nagród i doktoratów honoris causa.

Od 22 roku życia Stephen Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba ta sprawiła, że jest on prawie całkowicie sparaliżowany, porusza się na wózku inwalidzkim, a ze światem zewnętrznym porozumiewa się przy pomocy syntezatora mowy – swoje wypowiedzi wprowadza przez wirtualną klawiaturę.

Pomimo tak zaawansowanego inwalidztwa Hawking jest bardzo aktywny w fizyce, a także w życiu publicznym. Jego popularnonaukowa książka "Krótka historia czasu"[1] stała się bestsellerem. Z jego innych znaczących dzieł należy wymienić również książki "Teoria Wszystkiego[2]" oraz "Wszechświat w skorupce orzecha" (rok wydania: 2001).

Pod koniec lat 70. Hawking postulował efekt utraty masy przez czarną dziurę w wyniku kreacji po obu stronach horyzontu zdarzeń par cząstka-antycząstka na koszt energii pola grawitacyjnego. Jak dotąd promieniowanie Hawkinga jest hipotezą. Obecnie jednak zrzekł się on twierdzenia, że materia, która raz wleci do czarnej dziury, już z niej nie wróci.


[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 6
Liczba głosów: 1

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Artur
05 II 2009 (ponad 12 lat temu)

Statystyki pisarza

13 książek w naszym katalogu
3 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają