[edytuj autora]

Robert Ludlum

Zdjęcie Robert Ludlum
Największy mistrz powieści sensacyjnych, które nie poddają się próbie czasu
Robert Ludlum to pisarz legenda, fenomen wydawniczy. Stworzył wzorcowy kanon literatury sensacyjnej, sobie tylko właściwy gatunek, nazwany global conspiracy thrillers. Napisał 33 powieści, sprzedanych w ponad 500 000 000 egzemplarzy, przetłumaczonych na 32 języki. Robert Ludlum zmarł w 2001 roku, pozostawiając ogromną niewydaną spuściznę prawie ukończonych i naszkicowanych powieści.
Pierwszym światowym bestsellerem wydanym w Polsce w 1990 roku przez AMBER była Tożsamość Bourne’a, pierwsza część Trylogii Bourne’a, na którą składają się też Krucjata Bourne’a i Ultimatum Bourne’a. W pierwszej ekranizacji Tożsamości Bourne’a zagrał Richard Chamberlain, a w filmie z roku 2002 Matt Damon, który wcielił się również w postać Jasona Bourne’a w najnowszej ekranizacji Krucjaty Bourne’a.
Potem przyszły kolejne sukcesy: Transakcja Rhinemanna, Manuskrypt Chancellora, Pakt Holcrofta, Weekend z Ostermanem, Przesyłka z Salonik, Spisek Akwitanii, Plan Ikar, Iluzja Skorpiona, Dokument Matlocka, Dziedzictwo Scarlattich, Trevayne, Mozaika Parsifala, Strażnicy Apokalipsy, Zew Halidonu, Testament Matarese’a, Spadkobiercy Matarese’a, Strategia Bancrofta.
Na początku lat 90. Ludlum był w Polsce najpopularniejszym pisarzem, wydawanym w najwyższych nakładach.
Od 2001 roku popularność mistrza przeżywa w Polsce wielki renesans. Z gorącym przyjęciem spotkał się Program Hades. Klątwa Prometeusza została jednym z polskich bestsellerów roku 2001. Protokół Sigmy był według „Rzeczpospolitej” najlepiej sprzedającą się powieścią sensacyjną w Polsce w 2002 roku. Przymierze Kasandry, Zlecenie Jansona i Opcja paryska królowały na listach bestsellerów w 2002 i 2003 roku, a Zdrada Tristana – w roku 2004. Kod Altmana – napisany wspólnie z Gayle Lynds, autorką bestsellera Spirala – to czwarta powieść z cyklu Z tajnych archiwów Roberta Ludluma. Piąta część to Zemsta Łazarza, kolejna – Wektor moskiewski. Kryptonim Ambler to mistrzowski conspiracy thriller w tradycji największego ludlumowskiego bestsellera, klasyki gatunku – Tożsamości Bourne’a.Niektóre książki autor publikował pod pseudonimami Michael Shepherd i Jonathan Ryder.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Prawda zawsze jest w oczach. I często w głosie, ale trzeba słuchać uważnie."
Dodał: dona Dodano: 22 V 2011 (ponad 9 lat temu)
+4 0


"Plotka karmi się niewiedzą."
Dodał: dona Dodano: 22 V 2011 (ponad 9 lat temu)
+3 0


"Czasami najważniejsze dowody są tuż przed nosem i się ich nie widzi."
Dodał: dona Dodano: 27 III 2011 (ponad 9 lat temu)
+3 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.37
Liczba głosów: 8

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: mike
03 V 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

44 książek w naszym katalogu
9 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają