[edytuj autora]

Margit Sandemo

Zdjęcie Margit Sandemo
Margit Sandemo (ur. 23 kwietnia 1924 w Valdres w Norwegii) jest norweską pisarką, znaną przede wszystkim z bestsellerowej serii Saga o Ludziach Lodu. Jej książki łączą w sobie romans, kryminał, powieść historyczną i fantastykę.

Margit Sandemo jest drugą córką Andersa Underdala i jego żony Elsy Reuterskiöld. Ojciec Margit był Norwegiem, a matka Szwedką, szlachcianką, spokrewnioną ze szwedzkimi rodami Oxenstierna i Waza. Elsa Reuterskiöld zapłaciła za swoje małżeństwo z Andersem Underdalem utratą tytułu szlacheckiego. Poza Margit, małżeństwo Underdal miało czworo dzieci: najstarszą córkę Evę i trzech synów: Andersa, Axela i Embrika.

Anders Underdal kupił drobne gospodarstwa Huldrehaugen w Grunke i Moen niedaleko Fagernes. Tam Margit spędziła najwcześniejsze dzieciństwo, tam nasiąkła norweską kulturą ludową, nauczyła się miłości do natury. Małżeństwo rodziców niestety kulało, matka tęskniła za swoimi stronami i ostatecznie wraz z dziećmi wróciła do rodzinnego kraju. Margit dorastała między Szwecją a Norwegią, co zaowocowało m.in. doskonałą znajomością zarówno norweskiego, jak i szwedzkiego.

W dzieciństwie Margit Sandemo trzykrotnie stała się ofiarą gwałtu. Wkrótce po pierwszym gwałcie (miała wówczas mniej więcej osiem lat) pojawiły się wizje. Margit Sandemo dostrzegała postaci zmarłych oraz istoty z innych wymiarów, a także tych, których nazywa się duchami opiekuńczymi ludzi, słyszała głosy. Popełniła jednak, jak twierdzi, błąd, opowiadając o tym i trafiła do szpitala dla psychicznie chorych. Powtórzyło się to kilkakrotnie. Dopiero ostatni lekarz, podszedł do problemu z innej strony. Jego diagnoza była krótka: Margit nie jest chora, nigdy nie była. Ma za to dar jasnowidzenia i jedyne, co może zrobić, by odzyskać spokój, to zaakceptować wrodzone zdolności.

Miała dwadzieścia jeden lat, kiedy po wojnie wróciła do Valdres, by szukać swoich korzeni. Tam właśnie poznała Asbjørna Sandemo, starszego od niej o osiem lat hydraulika. Ich ślub odbył się w Strängnäs w Szwecji 29 marca 1946. Jak sama napisała w autobiograficznej części ostatniego tomu Sagi o Ludziach Lodu, nie da się przecenić tego, co mąż dla niej uczynił: pomógł jej uporządkować zawikłane, pełne kłopotów i niejasności życie: "Asbjørn to mój punkt oparcia, moje bezpieczeństwo. Bez niego byłabym bezradna". Przez ponad pięćdziesiąt lat byli nierozłączni. Urodziło im się troje dzieci, córka Tove oraz dwaj synowie, Henrik i Bjørn. Asbjørn Sandemo zmarł w 1999 roku.

Margit Sandemo, wnuczka norweskiego noblisty Bjørnstjerne Bjørnsona, zaczęła pisać po czterdziestym roku życia. Twierdzi, że gdy zasiadła do swojej pierwszej książki, miała już w głowie trzydzieści gotowych powieści. Tę pierwszą księżkę (De tre friarna, w Polsce znana pod tytułem Fatalna miłość) zakupiło czasopismo, gdzie ukazywała sie w odcinkach.

Książki Margit Sandemo znane są przede wszystkim w Norwegii, Szwecji, Danii, Islandii, Finalndii, Polsce, na Węgrzech i w Niemczech. Przede wszystkim, gdyż jedną z nich wydano na Sri Lance; poza tym istnieje pirackie wydanie Sagi o Ludziach Lodu w Rosji.

[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Najwyżej oceniane książki autora

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Nie chcę miłości, która pochodzi od czarów. Jeśli nie mogę go dostać bez nich, to znaczy, że jestem zbyt słaba, nie warta go."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XII 2009 (ponad 12 lat temu)
+12 -1


"Postrzegam Szatana jako bardzo użyteczny wynalazek ludzi. Dobrze jest mieć kogoś obarczyć winą za swoje zatajone złe uczynki."
Dodał: rockaga Dodano: 14 XII 2009 (ponad 12 lat temu)
+11 0


"Gwiazdy na niebie to szczeliny, przez które można zajrzeć wprost do królestwa Bożego."
Dodał: rockaga Dodano: 19 XII 2009 (ponad 12 lat temu)
+6 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Jak odpowiecie na moje pytanie? Sądzę że coś w nim jest.
Dodał: Serfer Dodano: 05 XI 2013, 08:21:19 (ponad 8 lat temu)
Czytałam już SoLL, SoCZ I SoKŚ. Co o tej sadze sądzicie? Jakie są wasze opinie?
Dodał: Arianna Dodano: 07 VI 2012, 21:20:08 (ponad 9 lat temu)
Uważam, że jest to jedna z najlepszych książek w całej sadze o Ludziach Lodu. Co wy na to? Czy też podoba się Wam postać Villemo?
Dodał: patrycja175 Dodano: 06 I 2011, 12:49:17 (ponad 10 lat temu)

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.36
Liczba głosów: 33

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: belusia
23 IV 2009 (ponad 12 lat temu)

Statystyki pisarza

140 książek w naszym katalogu
34 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają