[edytuj autora]

John Grisham

Zdjęcie John Grisham
John Grisham (ur. 8 lutego 1955 w Jonesboro w stanie Arkansas) – amerykański pisarz, autor thrillerów prawniczych i kryminałów.

Grisham urodził się jako drugi z pięciorga rodzeństwa. Jego rodzice byli baptystami o nowoczesnych poglądach. Ojciec pracował na budowie i hodował bawełnę, matka zajmowała się domem. Po częstych przeprowadzkach, w 1967 roku rodzina osiedliła się w miasteczku Southaven w stanie Missisipi, gdzie Grisham ukończył Southaven High School. W roku 1977 otrzymał dyplom licencjacki na Uniwersytecie Stanowym Missisipi, a w 1981 roku ukończył studia prawnicze. W międzyczasie grał w baseball w drużynie Delta State University. W 1983 został wybrany do Parlamentu stanu Missisipi z ramienia Partii Demokratycznej, do którego należał do 1990 roku. Jednocześnie prowadził praktykę prawniczą w Southaven.

W 1988 pojawił się jego pierwszy sądowy thriller "Czas zabijania", nad którym pracował trzy lata, w nakładzie 5000 egzemplarzy. Jego druga powieść – "Firma" – w 1991 roku znalazła się na siódmym miejscu na liście bestsellerów. Tego samego roku zrezygnował z urzędu i od tego momentu pracował tylko jako pisarz. Do tej pory sprzedał ponad 60 milionów egzemplarzy swoich książek i jest jednym z dwóch autorów, którzy sprzedali 2 miliony egzemplarzy pierwszego wydania (drugim jest Tom Clancy). W 1992 roku powieść "Raport Pelikana" sprzedano w ponad 11 milionach egzemplarzy tylko w samych Stanach Zjednoczonych.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"W każdej klasie jest taki dzieciak, który mówi zanim pomyśli, albo mówi to, co myślą inni, ale boją się powiedzieć. Wśród poszukiwaczy takim kimś był Aaron Helleberg, który znał angielski, niemiecki i hiszpański, i potrafił wpakować się w kłopoty w każdym z tych języków."
Dodał: Paranormal Dodano: 13 II 2014 (ponad 8 lat temu)
0 0


"- A to jest April? - spytał Bard, wskazując uśmiechniętą twarz na środku kartki.
Theo już chciał powiedzieć: Nie, proszę pana, to jest twarz innej dziewczyny, której użyliśmy, żeby jeszcze bardziej utrudnić poszukiwania i narobić więcej zamieszania."
Dodał: Paranormal Dodano: 13 II 2014 (ponad 8 lat temu)
0 0


"Chcesz, abym w godzinie kryzysu zwrócił się do narodu w swetrze?"
Dodał: Lidka1987 Dodano: 06 II 2014 (ponad 8 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: 5.15
Liczba głosów: 16

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Kasiag
06 II 2009 (ponad 13 lat temu)

Statystyki pisarza

53 książek w naszym katalogu
12 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają