[edytuj autora]

Isaac Asimov

Zdjęcie Isaac Asimov
(Treść zaczerpnięta z okładki "Kamyk na niebie"):

Jeden z najwybitniejszych pisarzy gatunku science fiction. Urodził się w 1920 roku niedaleko rosyjskiego Smoleńska; trzy lata później rodzice wyemigrowali z nim do Stanów Zjednoczonych; w 1928 roku stał się obywatelem amerykańskim. Ukończył Columbia University, a w 1949 roku uzyskał tytuł doktorski w dziedzinie biochemii. Przez kilka lat pracował na wydziale medycznym Boston University, prowadząc badania naukowe nad kwasem nukleinowym; równolegle odbywa! zajęcia ze studentami. W 1958 roku zajął się wyłącznie pracą literacką i popularyzacją różnorodnych dziedzin wiedzy.
Kariera literacka Asimova rozpoczęła się w 1939 roku, od opublikowania opowiadania Marooned Off Vesta w czasopiśmie „Amazing Stories”. Od tej chwili jego opowiadania science fiction ukazywały się regularnie w wielu magazynach, m.in. „Astounding Science Fiction”, „Galaxy”, „Super Science Stories”. W latach czterdziestych powstały nowele, które później złożyły się na trzy pierwsze tomy głośnego cyklu „Fundacja”, uhonorowanego dwukrotnie (w 1966 i 1982 roku) najwyższym wyróżnieniem w tym gatunku literackim — nagrodą Hugo. Łącznie Asimov napisał siedem tomów „Fundacji”. W latach pięćdziesiątych powstała większość najsławniejszych powieści pisarza, m.in. „Koniec Wieczności” oraz książki, których fabuła jest ściśle powiązana z cyklem „Fundacja” — The Caves of Steel (znana w Polsce jako „Pozytonowy detektyw”), „Nagie słońce”, trylogia „Imperium Galaktyczne”.
W późniejszym okresie życia Asimov poświęcił się przede wszystkim działalności popularnonaukowej, pisząc ponad 400 monografii, podręczników, poradników, esejów dotyczących licznych gałęzi wiedzy, m.in. astronomii, fizyki, chemii, biologii. W latach osiemdziesiątych, na prośbę czytelników, powrócił do swoich źródeł literackich — opublikował dalsze tomy „Fundacji” oraz innego sławnego cyklu „Roboty” — „Roboty z planety świtu”, „Roboty i Imperium”.

Isaac Asimov zmarł w 1992 roku; jego ostatnią powieścią była Forward the Foundation, wydana pośmiertnie.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Jest coś niezwykle okrutnego w niewrażliwości nauki."
Dodał: aleandra Dodano: 02 X 2009 (ponad 11 lat temu)
+2 0


"Dla Galaktyki Ziemia, jeśli w ogóle ktoś o nas słyszał, to tylko mały kamyk na niebie. Dla nas jest domem, i to jedynym."
Dodał: aleandra Dodano: 02 X 2009 (ponad 11 lat temu)
+2 -1


"Nie daj się nigdy odwieść swoim zasadom moralnym od zrobienia tego, co słuszne."
Dodał: Maboroshi Dodano: 17 VI 2011 (ponad 9 lat temu)
+1 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: aleandra
02 X 2009 (ponad 11 lat temu)

Statystyki pisarza

30 książek w naszym katalogu
1 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają