[edytuj autora]

Donna Woolfolk Cross

Zdjęcie Donna Woolfolk Cross
Autorka rozpoczęła swoją przygodę z pisarstwem od pełnych humoru książek poświęconych językowi, m.in. Word Abuse (Nadużywanie słów), Mediaspeak (Język mediów). Cieszyły się one wprawdzie dużym uznaniem, jednakże krąg zainteresowanych tą tematyką był niewielki. Dlatego też postanowiła napisać książkę, która trafiłaby do większego grona czytelników i którą sama z przyjemnością by przeczytała. Ponieważ najchętniej sięgała do książek Mary Renault i Gore'a Vidala, zdecydowała, że napisze zajmującą, podpartą wiedzą o epoce powieść historyczną.

O wyborze tematu zadecydował przypadek. W jednej z francuskich książek natknęła się na wzmiankę o "papieżu Jeanne". Ponieważ Jean w języku francuskim znaczy Jan, a "Jeanne" - Joanna, pisarka początkowo sądziła, iż to zwykła literówka. Kiedy jednak okazało się, że wcale to nie był błąd, rozpoczęła badania poświęcone tej tajemniczej kontrowersyjnej postaci, które trwały siedem lat i zaowocowały powstaniem Której imię wymazano.

"Zawsze fascynowały mnie kobiety śmiało przeciwstawiające się normom kulturowym" - stwierdza Donna Woolfolk Cross. "W mojej książce pozwoliłam przemówić jednej z nich..."

W notatkach, które towarzyszą powieści, przedstawia całą listę kobiet, które tak jak Joanna miały odwagę przywdziać męski strój, żeby móc się uczyć, sprawować publiczne funkcje, prowadzić ciekawsze życie.

Ogromną radość sprawiło autorce ciepłe przyjęcie jej pierwszej powieści zarówno przez czytelników, jak i krytykę. Przetłumaczona na piętnaście języków, długo utrzymywała się na listach bestsellerów.

Donna Woolfolk Cross pracowała w niewielkim wydawnictwie w Londynie, studiowała literaturę w Los Angeles, a w 1973 roku przeniosła się z mężem do Syrakuz, gdzie pisze swą drugą powieść, której akcja rozgrywa się w siedemnastowiecznej Francji.

źródło: lubimyczytac.pl

[edytuj opis]

Najwyżej oceniane książki autora

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

"Świat nie jest taki, jakim chcielibyśmy go mieć (...) bez względu na to, jak umiejętnie próbujemy sobie i innym nasze rojenia przedstawić."
Dodał: diamentowalady Dodano: 19 VI 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0


"Pewne sprawy zbyt są bolesne by o nich dumać."
Dodał: diamentowalady Dodano: 19 VI 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0


"Dziwne są poczynania serca. Człowiek przez wiele lat godzi się ze stratą, nie buntuje przeciw niej, a potem wystarczy jedna płocha myśl i ból wraca, ostry i dotkliwy jak świeża rana."
Dodał: diamentowalady Dodano: 19 VI 2012 (ponad 8 lat temu)
0 0

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: diamentowalady
11 XI 2015 (ponad 5 lat temu)

Statystyki pisarza

1 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają