[edytuj autora]

Dick Francis

Zdjęcie Dick Francis
Dick Francis, właściwie Richard Stanley Francis (ur. 31 października 1920 w Lawrenny w Walii - zm. 14 lutego 2010 w Grand Cayman na Karaibach[1]) – brytyjski dżokej i pisarz, autor powieści kryminalnych.
Podczas II wojny światowej był pilotem RAF-u. W roku 1946 rozpoczął karierę w skokach przez przeszkody w zawodach National Hunt. Wygrał ponad 350 wyścigów, w sezonie 1953-54 dosiadając konia odnoszącego najwięcej zwycięstw. W latach 1953-1957 jeździł na koniach należących do Królowej Matki. Poważny wypadek w 1957 roku przerwał karierę sportową Francisa.
Pierwszą książką Dicka Francisa była autobiografia The Sport of Queens (1957). W tym samym roku został dziennikarzem sportowym, przez 16 lat pisząc korespondencje z wyścigów dla "London Sunday Express".
W roku 1962 opublikował swoją pierwszą powieść, Dead Cert. Od tego czasu wydał ok. 40 powieści kryminalnych i sensacyjnych, których akcja jest na ogół związana ze światem wyścigów konnych. W Polsce wydano kilkanaście z nich.
Trzykrotnie otrzymał Edgar Award, nagrodę przyznawaną przez Mystery Writers of America, a w roku 1996 został uhonorowany Grand Master Award tego stowarzyszenia.
W wydanej w 1999 roku nieautoryzowanej biografii Dicka Francisa Dick Francis: A Racing Life pojawiła się sugestia, że rzeczywistą autorką opublikowanych przez niego powieści była jego żona Mary, zmarła w 2000 roku.

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: dona
30 V 2010 (ponad 10 lat temu)

Statystyki pisarza

5 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają