[edytuj autora]

Dawid Grosman

Zdjęcie Dawid Grosman
Jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich, o wielkim międzynarodowym uznaniu. Urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Tam studiował filozofię i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Hebrajskim. Przez wiele lat pracował w Radiu Izraelskim, a także przeprowadzał wywiady z Palestyńczykami oraz izraelskimi Arabami. Jest zwolennikiem porozumienia między Żydami i Palestyńczykami, orędownikiem pokoju na Bliskim Wschodzie.

Dawid Grosman ma w dorobku powieści, eseje, artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie, książki dla dzieci. Propaguje na świecie twórczość Brunona Schulza, którego uczynił jednym z bohaterów swojej powieści „Patrz pod: Miłość”. Za swą twórczość literacką otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień i nagród, m.in. Nelly Sachs Preis, Sapir Prize, Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres de France, Grinzane Cavour Prize, Premio Mondello, Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich oraz JQ Wingate Prize (dwukrotnie). Dziennik „The New York Times” przyrównał powieść Grosmana „Patrz pod: Miłość” do „Wściekłości i wrzasku” Faulknera, „Blaszanego bębenka” Grassa i „Stu lat samotności” Marqueza.

Z dorobku Dawida Grosmana w Polsce ukazały się powieści „Kto ze mną pobiegnie”, „Patrz pod: Miłość”, „Tam, gdzie kończy się kraj” i najbardziej osobista książka pisarza „Poza czasem”. 8 października 2014 r. ukaże się powieść „Bądź mi nożem”. W przygotowaniu są powieści „Her Body Knows” (Ciałem rozumiem) i „The Book of Intimate Grammar” (Księga gramatyki intymnej).

Z okazji premiery w Polsce powieści „Bądź mi nożem” Dawid Grosman na zaproszenie wydawnictwa Świat Książki odwiedzi Warszawę i Wrocław, by spotkać się z czytelnikami. Spotkanie w Warszawie odbędzie się 15 października w Muzeum Historii Żydów Polskich, we Wrocławiu - 16 października na Bruno Schulz Festiwal. (fot. Michael Lionstar)

[edytuj opis]

Najpopularniejsze cytaty z książek autora

Do książek tego autora nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.

Najnowsze dyskusje do książek autora

Do książek autora nie dodano jeszcze ani jednego tematu dyskusji.

Komentarze czytelników

O autorze

Ocena: -
Liczba głosów: -

Oceń twórczość tego autora:

Kto dodał autora do bazy?

Dodał: Miravelle
11 IV 2016 (ponad 5 lat temu)

Statystyki pisarza

3 książek w naszym katalogu
0 osób lubi tego autora

Czytelnicy

Pokaż osoby, które książki tego autora:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają